Sapunaru s-a intors beat din Polonia

16 Noiembrie 2009
1043 Vizualizari | 0 Comentarii
Cristian Sapunaru
• Dupa victoria obtinuta de nationala Romaniei in amicalul cu Polonia, Cristian Sapunaru si-a dat in petec, dovedind inca o data carente mari de comportament • Sapunaru a baut in spatele avionului, fara sa fie vazut de selectionerul Razvan Lucescu, si i-a injurat pe ziaristi la sosirea pe Aeroportul Otopeni

Selectionerul Razvan Lucescu nu reuseste sa-si tina in mana jucatorii. Dupa succesul la limita, scor 1-0, obtinut pe terenul Poloniei, intr-un joc de verificare, fundasul Cristian Sapunaru si-a dat din nou in petec. Sapunaru a baut in spatele avionului, fara sa fie vazut de selectionerul Razvan Lucescu, si i-a injurat pe ziaristi la sosirea pe Aeroportul Otopeni. "De asemenea, la sosirea pe Aeroportul International Henri Coanda, fundasul roman i-a injurat pe reprezentantii presei, iar un cameraman al Antenei 1 a fost imbrancit. Mijlocasul Paul Codrea, antrenorul secund Stefan Iovan si antrenorul cu portarii Marian Ionita au intervenit, insa jucatorul nu a putut fi stapanit", scrie ProSport. Conform publicatiei sportive, Marian Ionita a fost injurat si amenintat de Sapunaru: "Ce vrei, ma? Te bat si pe tine", a fost replica lui Sapunaru catre antrenorul cu portarii echipei nationale. Staff-ul tehnic l-a anuntat imediat pe selectionerul Razvan Lucescu, care plecase de la aeroport inaintea tuturor. In amicalul din Polonia, Sapunaru a fost introdus pe teren in minutul 78, in locul lui Maftei.

Victorie chinuita

Revenind la fotbal, Romania a invins la limita Polonia, intr-un meci amical disputat la Varsovia, in care Razvan Lucescu a incercat sa demonstreze ca nationala de fotbal a Romaniei incearca reconstructia. Singurul gol al meciului a fost marcat de Daniel Niculae in repriza secunda. Startul meciului a apartinut polonezilor, insa tricolorii au echilibrat repede jocul in zona mediana si a inceput sa puna din ce in ce mai des probleme in careul advers, insa actiunile lui Marica, Apostol sau Daniel Niculae s-au lovit de blocajul polonez. Capitanul Romaniei, Cristi Chivu, a pus si el probleme la poarta lui Kuszczak, dupa ce in minutul 21 a executat o lovitura libera de la 25 de metri, pozitie centrala, insa portarul polonez a reusit sa vada mingea la timp si sa intervina. Intrarea lui Banel Nicolita in locul lui Roman dupa pauza a dinamizat atacul Romaniei, tricolorii fiind mai incisivi in ofensiva. Iar golul nu a intarziat sa apara, in minutul 60 Daniel Niculae reusind sa inscrie dupa o faza frumoasa a nationalei Romaniei, in care Ghioane a pasat la Niculae, iar bolta acestuia cu stangul a trecut peste portarul polonez, fiind deviata in plasa. Conform Onlinesport, la cateva minute distanta, acelasi Niculae a trecut pe langa dubla, in aceeasi faza Gigel Bucur fiind aproape si el de gol, insa sutul sau din apropiere a fost parat cu un efort maxim de portarul gazdelor. Polonezii au incercat sa dea replica prin Jelen, in minutul 68, insa lovitura acestuia de cap, dupa o centrare excelenta din partea stanga, a fost retinuta cu siguranta de Pantilimon, desi pozitia polonezului era una foarte buna. Pana la final, atat polonezii, cat si romanii au incercat sa mai inscrie, insa motivatia meciului nu a fost una mare, avand in vedere ca a fost o partida amicala, jucatorii nedorind sa forteze jocul de frica unor eventuale accidentari. Putea sa fie 2-0 pentru Romania in minutul 87, daca sutul violent din afara careului trimis de Banel Nicolita n-ar fi fost blocat de portarul polonez, mingea scapata de acesta din maini in fata lui Gigel Bucur nefiind reluata in plasa de atacantul Timisoarei, care a sutat in plasa laterala.

Echipa in formare

Dupa meci, selectionerul era convins ca jucatorii romani ar fi putut castiga chiar la un scor mai mare acest joc daca fructificau ocaziile avute. "La 1-0 echipa a pus in aplicare ce s-a facut la antrenamente. Rezultatul e usor mic, puteam sa mai marcam, sa avem o diferenta mai mare. Sunt bucuros de atitudinea tuturor, de modul in care au luptat pentru victorie. La sedinta tehnica dinaintea meciului am punctat ca important e sa avem un atu puternic, al grupului unit, ca toti au numai avantaje cand echipa are rezultate si trebuie sa se daruiasca total. Apreciez felul in care au jucat astazi", a punctat Razvan Lucescu, la Sport.ro. Antrenorul nationalei a adaugat ca, in opinia sa, de la venirea la conducerea tehnica a Romaniei, echipa se afla pe un drum bun: "Echipa e pe un drum bun, avem 4 victorii, 2 egaluri si o infrangere, in conditiile in care 5 meciuri le-am jucat in deplasare. Le multumesc jucatorilor ca s-au prezentat cu toata disponibilitatea, au pus osul. E o echipa in formare, trebuie sa tinem cont ca jucam cu formatii de diferite calibre, trebuie sa invatam sa castigam astfel de meciuri. Va trebui sa fim abili si sa scoatem puncte de la echipa din prima urna valorica. Pot trage concluzii pozitive dupa acest joc. Nu pot da mereu explicatii unora care nu sunt mereu langa echipa, e normal sa stea deoparte. E greu de pus la punct anumite relatii, o organizare in cateva zile. E nevoie de timp, dar sansa face sa facem aceste lucruri pe fondul unor rezultate bune".