SCANDALOS! Ieseanul Mihai Nistor, furat de arbitri la Olimpiada!

Publicat: 14 aug. 2016

Boxerul român Mihai Nistor a fost învins pe nedrept de iordanianul Hussein Iashaish, sâmbata, în optimile de finala ale categoriei +91 kg, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Iashaish a primit decizia din partea a doi arbitri-judecatori (29-28 ambii), în timp ce un altul l-a vazut învingator pe Nistor (29-28).

Nistor, campionul mondial AIBA Pro Boxing, a început mai ezitant si a încasat destul de multe lovituri, dar a revenit pe parcursul meciului si în repriza a doua l-a determinat pe arbitrul de ring sa îl numere pe iordanian. Iashaish a fost numarat si în repriza a treia, dar aceste lucruri nu au avut impact si pe foile de arbitraj.

În sferturile de finala, Iashaish va boxa cu campionul mondial en titre, francezul Tony Victor James Yoka, victorios la puncte (3-0) în fata lui Laurent jr. Clayton (Insulele Virgine).