Schild a invins-o pe Riesch in primul slalom al sezonului

15 Noiembrie 2010
540 Vizualizari | 0 Comentarii
Austriaca Marlies Schild a avut o mansa secunda fabuloasa, sambata, in slalomul programat la Levi (Finlanda), in al doilea weekend al Cupei Mondiale de schi alpin, sportiva din tara valsului impunandu-se pentru doar trei sutimi de secunda in fata campioanei olimpice Maria Riesch. A cincea dupa prima mansa, Schild a coborat ca vantul si ca gandul in partea secunda, recuperand cele 81 de sutimi care o separau de castigatoarea aurului la Vancouver. Favorita locala Tanja Poutiainen a completat podiumul, in timp ce Susanne, sora mai mica a Mariei Riesch, a terminat pe locul patru, dupa ce a fost inregistrata cu cel mai bun timp al mansei secunde. Pentru Schild este a doua victorie obtinuta pe partia de la Levi, dupa cea din 2006, schioarea austriaca fiind o favorita a slalomului, proba unde a cucerit globul mic de cristal la finalul sezoanelor 2007 si 2008. In pofida locului doi ocupat, Riesch se poate consola cu prima pozitie in ierarhia generala a Cupei Mondiale, unde dupa doua curse a adunat 125 de puncte, pe urmatoarele locuri fiind clasate Poutiainen (110 puncte) si austriaca Schild (100 puncte).