Scor de maidan pe stadionul municipal

18 Octombrie 2004
828 Vizualizari | 0 Comentarii
•CFR Pascani - CSM Radauti 7-0, in etapa a VII-a a Diviziei C de fotbal •Aceasta este prima victorie pentru noul cuplu de antrenori format din Daniel Baston si Dan Bancila •Nicu Zaharia a parasit clubul, nemultumit de functia pe care o ocupa

Dupa un inceput dificil de campionat, la Pascani apele s-au limpezit. Nicu Zaharia a parasit clubul, functia de director tehnic fiind prea mica pentru acesta. In locul lui a fost numit Mihai Irimia, antrenori fiind Daniel Baston si Dan Bancila. Dupa doua egaluri si trei infrangeri, fotbalistii pascaneni s-au infruptat din gustul victoriei, castigand cu un neverosimil 7-0 in fata echipei din Radauti. Practic, vineri, pe teren a existat o singura echipa, oaspetii contand doar la capitolul prezenta. De altfel, delegatul sucevenilor a declarat dupa joc ca este foarte probabil ca dupa aceasta etapa echipa sa sa se retraga din campionat din cauza lipsei banilor. Feroviarii au intrat in teren cu o formula noua, cu juniorul Apreutesei pe postul de fundas central, si cu o asezare ofensiva 3-5-2, care a dat roade in acest joc. Cele sapte reusite au venit ca urmare a jocului bun, combinativ, care a dus la multe ratari ale pascanenilor. Scorul a fost deschis in minutul 12 de Andries, care a trimis balonul cu latul in poarta dupa ce a driblat doi fundasi ai oaspetilor. Tot acesta inscrie si in minutul 38. Croitoru marcheaza si el in minutele 21 si 41, campionul ratarilor Pistinciuc puncteaza si el in minutele 45 si 80, iar Vizitiu a marcat si el in minutul 31 din unsprezece metri. La scorul de 1-0 pentru pascaneni, oaspetii ar fi putut egala prin Colban, dar portarul pascanean Popa s-a evidentiat, continuand astfel seria meciurilor bune facute in poarta feroviarilor de cand a fost titularizat. De altfel, acesta a parat si o lovitura de penalty acordata de arbitru oaspetilor. Antrenorii echipei pascanene au trimis in teren urmatoarea formula: Popa, Apreutesei, Nistor ('64 Ciosu), Vizitiu, Dodoia ('67 Constantin), Straton, Ancuta ('71 Achitei), Croitoru, Pistinciuc, Basescu si Andries.