Scrimerii ieseni urca in ierarhia mondiala

18 Ianuarie 2007
705 Vizualizari | 0 Comentarii
• La a doua etapa a Cupei Mondiale de scrima pentru cadeti, sportivii ieseni au reusit clasari mult mai bune decat in Ungaria, cea mai buna performanta apartinandu-i lui Tiberiu Dolniceanu, care a terminat concursul pe locul 21 • Urmatoarea competitie majora este Balcaniada din Slovenia
Dupa rezultatele mai putin convingatoare din prima etapa de Cupa Mondiala de la Budapesta, sabrerii ieseni si-au luat revansa in a doua etapa a competitiei. Aceasta runda a fost organizata in Germania, iar judetul Iasi a fost pana la urma reprezentat de 5 sportivi si de antrenorul Iulian Bituca, tehnicianul lotului national de juniori. Astfel, la a doua etapa a Cupei Mondiale de scrima pentru cadeti, sportivii ieseni au reusit clasari mult mai bune decat in Ungaria, cea mai buna performanta apartinandu-i lui Tiberiu Dolniceanu, care a terminat concursul pe locul 21. In clasamentul masculin, urmatorul sportiv roman a fost tocmai ieseanul Ciprian Costin, in varsta de 15 ani, cel mai tanar component al lotului, care a urcat pe locul 44 din 137 sportivi la startul intrecerii. In fine, Constantin Rosu s-a clasat pe locul 64 in ierarhia finala a celei de a doua runde din Cupa Mondiala, in timp ce brasoveanul Adrian Tanaselea a iesit chiar din faza grupelor. In competitia destinata fetelor, cel mai bun parcurs l-a avut Bianca Pascu de la Progresul Bucuresti, care s-a cocotat pe a treia treapta a podiumului, in timp ce Elena Munteanu, de la Clubul Sportiv Municipal (CSM) Iasi a iesit abia pe locul 24. In fine, Georgiana Ungurianu a prins ultimul loc pe tabloul de 64 sportivi in finalul concursului. "Suntem abia la inceputul intrecerii si ne-am confruntat cu foarte multi sportivi cu o valoare foarte ridicata. Trebuie sa ne revenim repede, pentru ca delegatia Romaniei are nevoie de rezultate dintre cele mai bune, pentru ca avem un lot tanar, compus din sportivi buni si foarte buni. Oricum fata de Budapesta am avut o comportare mult mai buna si sper ca treptat sa urcam in ierarhia mondiala", a declarat antrenorul emerit Iulian Bituca. Urmatoarea competitie majora este Balcaniada din Slovenia, organizata la sfarsitul lunii februarie si destinata scrimerilor juniori, dupa care tot in Slovenia, pe data de 1 martie va debuta Campionatele Europene. Practic, in afara etapelor de cupa mondiala, acestea sunt primele competitii majore din acest an pentru scrimerii ieseni de la care se asteapta insa sa confirme forma buna si evolutiile remarcabile din sezonul trecut, cand luptatorii lui Bituca au dominat toate topurile.

Page time :0.1447 (s) | 23 queries | Mysql time :0.015456 (s)