Se vede Grupa Mondiala!

18 Septembrie 2010
651 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Ungur
Romania conduce cu 2-0 pe Ecuador, dupa prima zi barajului pentru accederea in Grupa Mondiala a Cupei Davis la tenis. Victor Hanescu l-a invins cu 3-0 la seturi (6-2,6-2,6-2) pe Ivan Endara, iar Adrian Ungur a facut un meci fabulos cu Giovanni Lapenti, pe care l-a invins cu 3-2 la seturi. Daca misiunea lui Hanescu, din primul meci al intalnirii cu Ecuador, a fost una facila, meciul lui Adrian Ungur a fost un adevarat thriller. Ungur a castigat in cinci seturi meciul cu Giovanni Lapentti, scor 3-2 (6-7, 4-6, 6-3, 6-4, 6-1), dupa ce a revenit fabulos de la 2-0 la seturi. Romanul a castigat ultimele trei seturi cu 6-3, 6-4 si 6-1, in poate cel mai spectaculos meci din ultimii ani ale romanilor in Cupa Davis. Primul set a fost cel mai strans. Cei doi jucatori au mers umar la umar, pana in tiebreak. Aici, Lapentti s-a impus cu 7-2 si a preluat conducerea la seturi, dupa fix o ora de joc. Cu moralul intarit de castigarea primului set, ecuadorianul a jucat bine si in setul al doilea, pe care si l-a adjudecat la 4. Ungur a inceput cu dreptul setul al treilea, castigand primul game in care a fost la serviciu si s-a distantat apoi la 3-0. Lapentti s-a apropiat pe urma, dupa un game castigat si un break, insa Ungur nu a cedat si, in final, a reusit sa-si adjudece primul set in aceasta intalnire, cu 6-3. La fel de bine pentru roman au stat lucrurile si in setul al patrulea. Cei doi jucatori au mers cap la cap pana la 3-3, dupa care Ungur a luat un break si a castigat setul cu 6-4. Meciul a intrat, astfel, in decisiv, dupa trei ore de la inceperea intalnirii. Fiecare jucator si-a castigat propriul serviciu, pentru ca apoi sa urmeze cel mai lung game al meciului, castigat dupa mai bine de zece minute de roman. Aflat pe val dupa revenirea spectaculoasa de la 2-0 la seturi, Ungur si-a dominat clar adversarul si s-a distantat pas cu pas, profitand si de caderea psihica a lui Lapentti. Ungur l-a lasat pe Lapentti sa ia un singur game in ultimul set, pe care l-a castigat clar cu 6-1 si a adus a doua victorie a Romaniei in barajul cu Ecuador. Romania mai are nevoie de o victorie pentru a se califica în Grupa Mondiala. Astazi, de la ora 12.00, se va disputa partida de dublu dintre Victor Hanescu / Horia Tecau si Nicolas Lapentti / Giovanni Lapentti. Intalnirea se va încheia duminica, cu meciurile Victor Hanescu - Giovanni Lapentti si Adrian Ungur - Ivan Endara.

Page time :0.1438 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017144 (s)