Semifinale de vis in cupele europene! Cu cine a picat echipa lui Mircea Lucescu?

Publicat: 15 apr. 2016
1

Ieri, la Nyon, a avut loc tragerea la sorti a semifinalelor din UEFA Champions League. Cele doua echipe din Spania, Real Madrid si Atletico Madrid, se pot întâlni abia în finala de la Milano. Manchester City Real Madrid si Atletico Madrid Bayern Munchen sunt cele doua confruntari galactice din penultima faza a Ligii Campionilor.

Real nu a pierdut niciodata în fata lui Manchester City!

Real Madrid si Manchester City vor lupta pentru un loc în finala UCL de la Milano, de pe 28 mai. Cele doua echipe s-au mai întâlnit doar de doua ori pâna acum, în faza grupelor Ligii Campionilor, editia 2012/2013. Real Madrid a câstigat cu 3-2 pe Santiago Bernabeu, remizând, 1-1, în deplasare. Cristiano Ronaldo, starul madrilenilor, stie ce înseamna sa marchezi contra ”cetatenilor”. În 14 meciuri jucate, cu Manchester United si Real Madrid, lusitanul i-a dat 6 goluri lui City (5 cu United, 1 cu Real).

Real Madrid are experienta semifinalelor. În ultimele cinci partide jucate în semifinale, a reusit sa pastreze de trei ori poarta imaculata. Meciul tur se va disputa la Manchester, pe 26 aprilie, în timp ce returul va avea loc pe Santiago Bernabeu, pe 3 mai. Câstigatoarea ”dublei” Manchester City/Real Madrid va fi considerata echipa gazda la finala de la Berlin, în fata învingatoarei dintre Atletico si Bayern Munchen.
În 11 eliminatorii europene în dubla partida contra echipelor engleze, Real Madrid s-a calificat în 7 cazuri (incluzând ultimele doua jucate, cu Tottenham si Manchester United), fiind eliminata în restul de 4. ”Galacticii” n-au pierdut niciunul din ultimele opt meciuri contra adversarilor englezi (6 victorii, 2 remize).

Dubla cu Real Madrid e o revenire a lui Manuel Pellegrini, antrenorul lui City, pe terenul echipei pe care a condus-o în sezonul 2009/2010. Chilianul a câstigat, ca antrenor al ”galacticilor”, 81,5% din meciurile de campionat jucate, cea mai buna medie a unui antrenor din istoria lui Real Madrid.

Ajunge Guardiola in finala Ligii?

Bayern Munchen si Atletico Madrid se întâlnesc într-o semifinala de UEFA Champions League care se anunta extrem de interesanta, mai ales prin prisma faptului ca se întâlnesc doi antrenori cu stiluri de joc total diferite. Dupa ce a eliminat-o pe Barcelona, în sferturile de finala, probabil ca Atletico va lasa din nou posesia adversarei si va încerca sa surprinda pe contraatac si sa mizeze, în mod special, pe un joc agresiv si pe fazele fixe.

Este prima dubla din UEFA Champions League dintre Bayern si Atletico, însa nu si prima confruntare directa. În 1974, cele doua au fost adversare în finala Cupei Campionilor Europeni, care s-a disputat la Bruxelles. Madrilenii au fost la un pas sa câstige trofeul, dupa un gol marcat de Aragones, însa Bayern, antrenata de legendarul Udo Lattek, a dat lovitura în minutul 120 si a egalat prin Schwarzenbeck. Partida dintre Atletico si Bayern s-a rejucat doua zile mai târziu, pe 17 mai. Bayern s-a impus de aceasta data categoric, 4-0, dupa dubla semnata de Uli Hoeness si Gerd Muller. Meciurile din penultimul act se vor disputa pe 26/27 aprilie si 3/4 mai. Finala UEFA Champions League va avea loc pe 28 mai, pe San Siro din Milano.

Primele echipe extrase din urne, Manchester City si Atletico Madrid, vor disputa prima mansa pe teren propriu. Câstigatoarea semifinalei 1 (Man. City – Real Madrid) va fi considerata gazda în finala care se va disputa la Milano. Meciurile din penultimul act se vor disputa pe 26/27 aprilie si 3/4 mai. Finala UEFA Champions League va avea loc pe 28 mai, pe San Siro din Milano.

Meciuri tari si in Europa League

Sahtior Donetk, echipa lui Mircea Lucescu, va da piept în semifinalele Europa League cu Sevilla, campioana ultimelor doua editii ale competitiei. Pentru antrenorul român este un moment al revansei, dat fiind ca ultima si singura data când s-a întâlnit cu echipa andaluza, în urma cu noua ani, în optimile de finala ale Cupei UEFA, ucrainenii au fost eliminati în prelungiri, dupa ce Sevilla trimisese meciul în extra-time gratie unui gol al portarului Palop!

Si atunci, ca si acum, sahtior întâlnea campioana en-titre a competitiei. În optimile de finala ale Cupei UEFA, sezonul 2006/2007, sahtior întâlnea Sevilla, în dubla mansa. Pe 8 martie 2007, pe Sanchez Pizjuan, Sahtior reusea o remiza, 2-2, care îi asigura prima sansa pentru calificare. La retur, peste o saptamâna, la Donetk, Il Luce a trait una din dramele carierei sale.

În minutul 90, ucrainenii conduceau cu 2-1 si erau cu un pas în ”sferturi”. În prelungiri, însa, la una din ultimele faze ale partidei, antrenorul Juande Ramos l-a trimis si pe goalkeeperul Andres Palop în careul advers. A urmat un corner executat magistral de Dani Alves în mijlocul careului, de unde, nemarcat, Palop a trimis cu capul în poarta. 2-2 si 4-4 la general, iar meciul intra în prelungiri, acolo unde Chevanton a marcat golul victoriei andaluzilor.

Golul lui Palop din acel an a fost ultimul gol marcat de un portar în cupele europene. De atunci pâna azi niciun alt goalkeeper nu si-a mai trecut numele pe lista marcatorilor vreunei partide.
Sahtior a fost atunci eliminata, iar Sevilla avea sa câstige a doua Cupa UEFA la rând, dupa cea cucerita un an mai devreme. În finala, andaluzii au învins-o pe Espanyol, dupa loviturile de departajare.
In cealalta semifinala se vor infrunta Villareal si Liverpool. Primele echipe extrase din urne (Sahtior si Villarreal) vor disputa prima mansa pe teren propriu. Câstigatoarea semifinalei 2 (Villarreal – Liverpool) va fi considerata gazda în finala care se va disputa la Basel. Meciurile din penultimul act se vor disputa pe 28 aprilie si 5 mai, în direct la Pro TV. Finala va avea loc pe 18 mai, la Basel.