S-a terminat! Razbunarea zeului fotbal! Eugen Neagoe scoate CSM Poli din lupta pentru play-off

11 Decembrie 2017
3124 Vizualizari | 3 Comentarii
EUR: 4.6474 RON (-0.0042)
USD: 3.8065 RON (-0.0055)

Eugen Neagoe a fost unul dintre cei mai de succes antrenori ai Politehnicii din ultimii ani. A luat o echipa prabusita si a dus-o pana pe locul 7 in Liga I sezonul trecut, fara sa piarda vreun meci in playoff. Aceste recorduri nu au fost suficiente pentru ca Neagoe sa ramana antrenor in Copou, asa ca nu i-a mai fost prelungit contractul. Dar cum Zeul fotbal face dreptate intotdeauna, acum sperantele la playoff ale iesenilor au fost spulberate chiar de fostul antrenor. ACS Sepsi, echipa condusa de Eugen Neagoe, a invins CSM Politehnica Iasi in etapa 21, cu scorul de 2-1 si echipa lui Flavius Stoican va trebui sa lupte de acum pentru evitarea retrogradarii. Victoras Astafei, jucator cu doar doua reusite pana acum la Sepsi, a adus victoria echipei din Covasna cu un sut senzational din afara careului. Iasiul a deschis scorul in minutul 24 printr-un autogol al lui Thiaw. Sepsi egalase dintr-un penalty transformat de Fulop in finalul primei reprize. Pentru Sepsi, echipa pregatita de Eugen Neagoe - fostul tehnician al celor de la CSM Poli Iasi, este doar a patra victorie in Liga 1, doua dintre acestea fiind obtinute chiar cu Poli. Etapa viitoare, in ultimul meci al anului, CSM Poli va intalni, pe teren propriu, pe Juventus Bucuresti.

Caseta tehnica

Sepsi: Niczuly - Burlacu, Ursu, Damian, Grecu - Petrovikj, Fulop - Huiban (Astafei '68), Thiaw (Ghinga '57), P. Petre (Dima '89) - Nikolic. Antrenor: Eugen Neagoe

CSM Poli Iasi: Koselev - Sin, Frasinescu, Badic, Jagodinskis - Platini (Spataru '78), Mihalache, Cioinac, Pantîru (Danale '82) - Cisse (Stefanescu '63), Cristea.

Antrenor: Flavius Stoican

Cartonase galbene: Burlacu '64, Nikolic '87, Fulop '88 / Badic '73, Mihalache '84

Cartonas rosu: Jagodinskis '89

Arbitri: George Catalin Gaman.

LIVE TEXT

Gata! S-a terminat 2-1!

90+3' Roland Niczuly (Sepsi Osk Sfantu Gheorghe) a fost avertizat cu galben.

90+2' Poli Iasi preseaza in atac, dar arbitrul George Catalin Gaman fluiera prompt ofsaid.

90+1' Repriza a doua este prelungita cu 3 minute aditionale.

90' Vitalijs Jagodinskis (Poli Iasi) este eliminat!

89' Schimbare la gazde, Constantin Cristian Dima il inlocuieste pe Patrick-Mihai Petre.

89' Patrick-Mihai Petre (Sepsi Osk Sfantu Gheorghe) incaseaza un galben de la arbitrul George Catalin Gaman.

88' George Catalin Gaman ii arata galben lui Istvan Fulop!

88' Stefan Nikolic (Sepsi Osk Sfantu Gheorghe) a fost avertizat de catre arbitrul George Catalin Gaman cu primul cartonas galben.

85' Gooool! Victoras Astafei puncteaza si aduce Sepsi Osk Sfantu Gheorghe in avantaj, 2-1!

85' Marius Ovidiu Mihalache este avertizat de George Catalin Gaman!

84' Istvan Fulop (Sepsi Osk Sfantu Gheorghe) suteaza, dar rateaza tinta.

83' Poli Iasi este surprinsa in ofsaid de George Catalin Gaman.

83' Schimbare la oaspeti: Pantiru Ionut Constantin e inlocuit de Vlad Andrei Danale.

81' Sut bun al lui Stefan Nikolic, dar fara rezultat.

78' George Catalin Gaman acorda corner pentru Sepsi Osk Sfantu Gheorghe.

77' Sepsi Osk Sfantu Gheorghe este in ofsaid.

73' Galben pentru Narcis Iulian Badic!

72' Poli Iasi face o schimbare: Dan Spataru in locul lui Platini.

68' Eugen Neagoe face o schimbare, Victoras Astafei il inlocuieste pe Dragos Huiban.

67' Poli Iasi are un corner, Andrei Cristease pregateste sa il execute.

67' Arbitrul George Catalin Gaman a acordat o lovitura de la colt pentru Poli Iasi. Executa Platini.

64' Marius Burlacu, de la gazde, vede cartonasul galben.

63' Flavius Stoican (Poli Iasi) face schimbare: Catalin Stefanescu il inlocuieste pe Salim Cisse.

61' Andrei Cristea (Poli Iasi) bate un corner.

58' Patrick-Mihai Petre (Sepsi Osk Sfantu Gheorghe) executa un corner.

57' Sebastian Marinel Ghinga ii ia locul lui Issa Thiaw.

54' Lovitura de colt pentru Sepsi Osk Sfantu Gheorghe.

54' Milovan Petrovic(Sepsi Osk Sfantu Gheorghe) loveste mingea cu capul, dar lovitura este respinsa de defensiva.

51' Marius Ovidiu Mihalache (Poli Iasi) trimite pe langa poarta.

48' Poli Iasi preseaza in atac, insa sutul lui Platini nu gaseste poarta.

46' Aplauze pe Stadionul Tineretului, a inceput partea secunda.

Arbitrul George Catalin Gaman a fluierat, dupa cateva minute, de la o presupusa cadere a lui Nikolici (VIDEO min. 47)

44' Decizie controversata luata de centralul partidei! A acordat lovitura de la 11 metri pentru Sepsi, dupa o faza extrem de discutabila!

42' Poli Iasi este fluierata in ofsaid.

33' Issa Thiaw de la Poli Iasi are spatiu de sut, dar mingea este blocata de defensiva adversa.

28' George Catalin Gaman acorda corner pentru Poli Iasi.

IASUL INSCRIE Sepsi Sfantu Gheorghe- CSM Poli Iasi 0-1

23 Poli Iasi are un corner, Andrei Cristea se pregateste sa il execute.

22' Sutul lui Dragos Huiban nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Stadionul Tineretului.

21' Trage Andrei Cristea dar balonul trece pe langa poarta.

16' Poli Iasi incearca un atac, dar se fluiera ofsaid.

11' Ofsaid la Sepsi Osk Sfantu Gheorghe.

3' Arbitrul George Catalin Gaman a acordat o lovitura de la colt pentru Poli Iasi. Executa Platini.

3' Cioinac Ionut Adrian (Poli Iasi) suteaza pe poarta, dar rateaza.

1' Fluier de start in aceasta partida.

Antrenorii si-au stabilit primul 11.

Marius Burlacu are mai multe cartonase galbene (6) decat orice alt jucator de la Sepsi Osk Sfantu Gheorghe. Cosmin Frasinescu a adunat 6 pentru Poli Iasi.   Sepsi Osk Sfantu Gheorghe a jucat 9 meciuri consecutive acasa fara a castiga. Sepsi Osk Sfantu Gheorghe nu a castigat in ultimele 13 meciuri.