Serbia a rapus panzerul german

19 Iunie 2010
636 Vizualizari | 0 Comentarii
• Germania - Serbia 0-1( la pauza 0-1), intr-un joc contand pentru etapa a doua a grupelor de la Campionatul Mondial de fotbal din Africa de Sud • Victoria din jocul cu nemtii aduce Serbiei o sansa de a spera la calificarea in faza urmatoare a competitiei, conditia obligatorie fiind o victorie in ultimul joc din grupe, cel contra Australiei • De partea cealalta, nemtii sunt si ei obligati sa invinga in ultima etapa, in jocul contra Ghanei, pentru a mai prinde un loc in optimile de finala Germania - Serbia 0-1 (la pauza 0-1), intr-un joc contand pentru cea de-a doua etapa a grupei D de la Campionatul Mondial de fotbal din Africa de Sud. Rezultatul inregistrat in primul meci al zilei de ieri aduce o noua surpriza in acest mondial. Dupa ce Spania s-a vazut nevoita sa se incline in fata Elvetiei, o alta natiune cu nume mare in fotbalul mondial, Germania, s-a vazut nevoita sa se recunoasca invinsa in fata unei reprezentative mai slab cotata. Astfel, nationala Germaniei a pierdut jocul contra Serbiei, victoria vecinilor nostri din sud-vest venind dupa un joc disputat, in care ambele echipe au incercat sa ofere un spectacol fotbalistic cat mai agreabil. Dupa ce in prima etapa au pierdut lamentabil in fata reprezentativei Ghanei, sarbii au reusit, prin victoria de ieri, sa revina in lupta pentru calificarea in optimile de finala ale competitiei. Desi nemtii porneau ca favoriti, eliminarea lui Moroslav Klose i-a ingropat de tot, pentru ca din momentul eliminarii atacantului (minutul 24), panzerul german s-a rupt si nu a mai reusit sa se impuna asa cum a sperat. Cu toate ca a beneficiat inclusiv de un penalty, Germania s-a vazut nevoita sa se recunoasca infranta si sa priveasca cu emotii spre ultima partida din grupe, cea contra Ghanei, partida pe care se vede nevoita sa o castige pentru a mai spera la accederea in turul urmator. Laudele de dupa primul joc se pare ca i-au ajuns pe nemti. Acel 4-0 contra Australiei nu a fost insa suficient pentru ca Podolski &Co sa intre in teren si sa invinga Serbia. Nationala iugoslava a jucat atat cat a fost nevoie. Mai intai au profitat de nervii lui Klose, cel care si-a pierdut cumpatul de doua ori in 25 minute. Prima data, atacantul german a incasat un cartonas galben pentru o intrare dura in minutul 12, dupa care in minutul 36 a vazut cel de-al doilea cartonas si implicit pe cel rosu, tot dupa o intrare necontrolata la un adversar. Eliminarea germanului a fost si momentul in care sarbii au preluat controlul partidei. La nici doua minute dupa eliminarea lui Klose, Krasic a patruns pe partea dreapta, a centrat apoi perfect pentru Zigic, iar acesta trimite perfect cu capul pentru Jovanovic aflat singur in careul mic, mingea trimisa de acesta scuturand plasa portii aparate de nefericitul Neuer. Sansa irosita Momentul marcarii golului a fost si momentul in care sarbii au preluat ostilitatile. Si totusi, nemtii puteau reveni pe tabela de marcaj, insa sutul din careu al lui Khedira a zguduit transversala portii sarbe. Repriza a doua a fost una mult mai disputata. Ocaziile au inceput sa curga la ambele porti, jocul fiind deseori mai mult pe contre. Soarta partidei se putea schimba radical in minutul 60, atunci cand fundasul Nemanja Vidic a comis un hent in careu, iar arbitrul intalnirii a dictat usor penalty pentru reprezentativa Germaniei. Cel care si-a luat inima-n dinti si a ales sa bata penalty-ul a fost Podolski. Insa decizia nu a fost una inspirata. Sarbii au scapat cu fata curata si dupa aceasta faza, pentru ca sutul atacantului german a fost telefonat, iar portarul advers a reusit sa respinga balonul trimis slab. Imediat dupa acea faza, sarbii puteau sa majoreze diferenta pe tabela de marcaj, pentru ca au avut nu mai putin de doua oportunitati clare de a castiga jocul. Insa norocul a tinut cu nemtii, asta pentru ca sarbii s-au jucat cu ocaziile nimerind de doua ori bara portii germane. Pana la final nu s-a mai intamplat nimic notabil, Serbia reusind, astfel, sa-si treaca in cont o victorie nesperata. Etapa viitoare va aduce fata in fata Serbia si Australia, iar intr-un alt meci Germania va intalni Ghana, cele doua jocuri fiind decisive pentru stabilirea clasamentului final al Grupei D.

Page time :0.1464 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013367 (s)