Sfarsit de aventura europeana pentru bulgari

20 Iunie 2004
1328 Vizualizari | 0 Comentarii
•Danemarca - Bulgaria 2-0 (1-0), in cea de-a treia partida a grupei C de la turneul final din Portugalia •Dupa primele doua jocuri, Bulgaria nu a adunat nici un punct si va parasi prematur competitia europeana, in timp ce Danemarca are tot mai multe sanse la accederea in sferturile de finala ale competitiei

Caseta tehnica a partidei:

Danemarca - Bulgaria 2-0
Marcatori: Tomasson ('44), Gronkjear ('90+2)
Formatii: Danemarca: Sorensen, Henriksen, Laursen, Niclas Jensen, Helveg, Gravesen, Tomasson, Jorgensen ('72Claus Jensen), Sand, Daniel Jensen, Rommedahl ('23Gronkjaer). Antrenor: Morten Olsen.
Bulgaria: Zdravkov, Ivanov ('51 Lazarov), Kirilov, Ivailo Petkov ('40 Zagorcic), Berbatov, Peev, Hristov, Martin Petrov, Stilian Petrov, Jankovic ('81 Milen Petkov), Stoianov. Antrenor: Plamen Markov.
Arbitri: Lucilio Batista, Paulo Januario, Jose Cardinal (toti din Portugalia)
Cartonase galbene: Ebbe Sand / S. Petrov, M. Petrov, Hristov, Zagorcici, Stoianov
Cartonas rosu: S. Petrov
Stadion: Municipal (Braga)
Spectatori: 30.000
Jucatorul meciului: Gronkjaer

Al treilea meci al grupei C, dintre Bulgaria si Danemarca, desfasurat aseara la Braga, a fost unul dintre cele mai plictisitoare jocuri din aceasta editie a turneului final. Poate doar jocul dintre Elvetia si Croatia, incheiat cu o remiza alba, a fost mai putin interesant decat partida de aseara. La final, Danemarca si-a vazut obiectivul indeplinit, reusind o victorie mai clara decat o arata scorul, 2-0. De partea cealalta, Bulgaria a parut mai degraba resemnata si chiar marcata de infrangerea umilitoare suferita, in partida de debut in fata Suediei. Danezii domina inceputul jocului, profitand si de apatia instalata in tabara bulgara. In minutul 12, Jorgensen a centrat оn careu pentru Rommedahl, acesta a retrimis in centru, dar Zdravkov a retinut cu siguranta balonul. Primul eveniment mai important al primei reprize l-a constituit accidentarea neobositului Rommedahl, care a fost inlocuit dupa doar 23 de minute, de Gronkjaer. O data cu trecerea timpului, presiunea la poarta bulgara se accentueaza, dar fara ca elevii antrenorului Morten Olsen sa poata fructifica posesia prelungita a balonului. In minutul 28, Gronkjaer a sutat din sase metri la baza barei, Zdravkov a aparat insa foarte bine. Desi nu-i ajuta cu nimic un rezultat de egalitate, bulgarii s-au aparat aproape pe intreg parcursul primului act, reusind in cateva randuri sa blocheze actiunile Danemarcei, dara fara a iesi in viteza pe contraatac.

Repriza anosta

Prima mare ocazie a partidei ii apartine lui Tomasson, care are sansa golului dupa o pasa exceptionala a lui Gravesen, dar, dupa ce l-a driblat pe Zdravkov, a intrat оn unghi si nu a putut trimite decat pe langa poarta. Desi s-au aparat pe intreaga durata a reprizei, bulgarii au avut o sansa imensa de a deschide scorul prin Martin Hristov, care a primit mingea оn patru metri cu poarta goala, dar a trimis-o din cadere, cu capul, pe langa buturile lui Zdarvkov. In minutul 42, tot vecinii de peste Dunare au sansa golului, dar Petrov suteaza slab, din pozitie favorabila. Cu un minut inainte de finalul primei reprize, Tomasson reuseste deschiderea scorului, dupa o pasa excelenta de la Gravesen catre Jorgensen, care l-a оntors pe Zdravkov printr-o pasa la atacantul lui AC Milan, care, cu poarta goala, din sase metri, a оndeplinit o simpla formalitate. Repriza secunda este mult mai apatica decat prima, singurele ocazii mai importante apartinand lui Jankovici, care in minutele 55 si 80 a avut sansa egalarii, dar de fiecare data s-a opus sigur portarul danez, Martin Sorensen. Cu sapte minute inainte de finalul meciului, Stilian Petrov este eliminat de arbitrul portughez Battista, pentru proteste, dupa ce, cu o faza inainte, bulgarii solicitasera un cartonas rosu pentru un presupus fault in postura de ultim aparator al danezilor. In minutele de prelungire, Gronkjaer a adus linistea pentru danezi, dupa ce a inscris cu latul din interiorul careului. Ultima faza a jocului le apartine tot nordicilor, care au avut sansa de a face scor cu Bulgaria, dar sutul superb al lui Sand a intalnit bara portii lui Zdravkov. Astfel, Bulgaria este cea de-a doua echipa care paraseste prematur competitia din Portugalia, dupa Rusia si dupa ce in primele doua jocuri a incasat nu mai putin de sapte goluri, fara a marca macar unul singur.

Page time :0.1398 (s) | 22 queries | Mysql time :0.023911 (s)