Simona Halep, dupa ce a invins-o pe Ekaterina Alexandrova: "Am avut dureri, nu mi-a fost usor sa imi gasesc ritmul"

403 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7284 RON (+0.0010)
USD: 4.2575 RON (-0.0081)
Simona Halep 1

"A fost un meci foarte, foarte greu. Loveste mingea foarte puternic, dar nu am renuntat. Am vrut sa alerg pentru fiecare mine si ma bucur ca am reusit sa castig. Din punct de vedere mental a fost foarte dificil din cauza accidentarii suferite saptamana trecuta. Am avut dureri, nu mi-a fost usor sa imi gasesc ritmul. Ea e foarte puternica. In setul doi am simtit ca pot fi peste ea si am decis sa schimb putin jocul. Va multumesc tuturor, este o placere sa joc aici si sper sa raman aici pana la finalul turneului", a spus Simona Halep, la finalul meciului contra rusoaicei Ekaterina Alexandrova. Simona Halep (locul 4 WTA) a fost aproape sa se faca de ras cu Ekaterina Alexandrova (locul 43 WTA), in turul secund al turneului WTA de la Cincinnati. Halep s-a intalnit pentru prima data cu Alexandrova, in cariera. Halep, tripla finalista la Cincinnati (2015, 2017, 2018), a obtinut victoria dupa doua ore si doua minute, intr-un meci in care nu a facut cel mai bun joc al sau. Rusoiaca s-a impus cu 6-3 in primul set si a condus cu 5-4 in setul 2. Halep a avut o revenire de orgoliu si a castigat urmatoarele 3 game-uri, incheind setul cu 7-5 si ducand meciul in decisiv. Acolo, Halep a facut break-ul decisiv la 4-4 si a castigat cu 6-4, calificandu-se in turul 3. Alexandrova a ajuns in turul secund dupa ce a eliminat-o pe Carla Suarez Navarro (locul 29 WTA). Alexandrova s-a impus in mai putin de o ora de joc, scor 6-4, 6-1.

Veste importanta pentru Simona Halep

Simona Halep este a patra favorita la castigarea turneului de la Cincinnati. Competitia din Ohio ofera premii totale de 2.9 milioane de dolari. In optimi, Halep o va intalni pe americanca Madison Keys, locul 18 WTA si cap de serie numarul 16, sau pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 41 WTA. Calificarea in aceasta faza este recompensata la turneul american cu un premiu de 30.330 de dolari si cu 105 puncte WTA. Simona Halep a jucat trei finale la Cincinnati, in 2015, 2017 si 2018, toate pierdute. Anul trecut, ea a fost intrecuta in ultimul act de olandeza Kiki Bertens, scor 2-6, 7-6 (6), 6-2.