Simona Halep paraseste al doilea turneu consecutiv dupa primul meci! De nerecunoscut si la Wuhan

25 Septembrie 2018
376 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6540 RON (0.0000)
USD: 4.1197 RON (0.0000)
Simona Halep 5

Simona Halep, locul 1 WTA, a fost eliminata de Dominika Cibulkova, locul 31 WTA, in turul II al turneului de la Wuhan, China, scor 0-6, 5-7. A fost a doua competitie consecutiva, dupa US Open, in care Simona Halep iese dupa primul meci.

Simona Halep a fost invinsa de slovaca Dominika Cibulkova, dupa un joc cu mari probleme pentru liderul mondial.

Primul set a fost unul de cosmar pentru jucatoarea noastra. Inceputul dezastruos de joc a fost dublat si de faptul ca Halep a acuzat probleme medicale si a cerut de doua ori interventia medicului, avand dureri la spate si la coapsa.

Cibulkova a dominat autoritar primul set, a fost agresiva, iar Simona nu a putut raspunde loviturilor puternice ale adversarei, avand probleme la deplasarea pe teren.

In setul doi, Simona fost condusa cu 0-2, dar a castigat patru game-uri la rand. Halep a avut sansa sa trimita meciul in decisiv, dupa ce a servit la 5-4 pentru castigarea setului. Totusi, Dominika n-a cedat, a intors si a castigat si setul doi, avansand in turul III.

Dominika Cibulkova va juca in runda urmatoare cu Daria Kasatkina (13 WTA), care a dispus dupa 2 ore de joc de Xiyu Wang (232 WTA), scor 6-1, 3-6, 7-6.