Simona Halep, prima reactie dupa calificarea in sferturi, la Wimbledon

Publicat: 04 iul. 2016
1

Simona Halep s-a calificat luni in sferturile de finala ale turneului de la Wimbledon, dupa o victorie in trei seturi impotriva jucatoarei americane Madison Keys. Urmatoarea adversara a romancei va fi castigatoarea de la Australian Open, Angelique Kerber.

„A fost un meci foarte dur, dar ma asteptam la o asemenea partida, pentru ca o stiu pe Keys foarte bine. E o jucatoare foarte solida, cu un serviciu greu de returnat. Nu stiu ce i s-a intamplat in timpul meciului, pentru ca am fost concentrata la ceea ce trebuie sa fac eu pentru a castiga. Sunt foarte fericita ca am reusit sa ma impun.

Nu am observat ca e accidentata. Am avut o sansa sa inchid primul set si am ratat-o, apoi m-am concentrat numai si numai la ceea ce am de facut. Am incercat sa fiu cat mai agresiva si am reusit sa inving”, a declarat Simona Halep, dupa 6-7, 6-4, 6-3 cu Madison Keys.

„Cred ca sunt foarte aproape de cel mai inalt nivel. Ma simt bine, pregatita si cu multa incredere. Sunt fericita ca pot evolua fara sa ma gandesc la accidentare. Sunt gata sa lupt pentru meciul urmator, astfel incat sa ajung in semifinale”, a adaugat constanteanca.

Pentru calificarea in sferturi la Wimbledon, Simona Halep si-a asigurat un cec de 250.000 de lire sterline si 430 de puncte WTA. In turul urmator, miercuri, Halep o va intalni pe Angelique Kerber.