Simona Halep s-a CALIFICAT in sferturile de finala de la Wimbledon dupa un meci intens cu Madison Keys

Publicat: 04 iul. 2016
Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Wimbledon dupa ce a trecut in trei seturi de Madison Keys, scor 6-7 (5), 6-4, 6-3. Simona Halep (5 WTA) se va duela in sferturile de finala cu Angelique Kerber, locul 4 WTA, care a trecut de Miskai Doi, locul 49 WTA, scor 6-3, 6-1.
Primul set a fost unul extrem de echilibrat. Cele doua jucatoare au mers cap la cap pana la scorul de 4-4, cand Halep a facut break. Simona a servit pentru set, dar Keys a facut break. Halep a trecut din nou in avantaj si a avut din nou meciul in mana. Americanca a facut alt break si a trimis meciul in tie-break. Keys a jucat mai bine si a fost mai sigura in tie-break, reusind sa il castige la 5.
Setul doi a inceput cu un break facut de Keys. Americanca a facut 2-0, dar Halep a revenit si stabilit egalitatea. Cele doua jucatoare au mers cap la cap pana la scorul de 5-4. Halep a profitat de mai multe erori nerfortate ale americancei si facut break-ul, castigand setul. Simona a avut sansa sa-si mareasca avantajul in setul decisiv cand conducea cu 1-0, dar a ratat mingea de break de care a dispus. Romanca a reusit totusi break-ul la scorul de 3-2, acela fiind momentul in care s-a desprins.