640 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7315 RON (-0.0011)
USD: 4.2103 RON (-0.0036)
Simona Halep 3

Simona Halep a învins-o pe Shuai Zhang în stil de mare campioana, scor 7-6, 6-1, dupa o revenire de senzatie, si s-a calificat în semifinale la Wimbledon. Meciul facut de românca a fost unul foarte bun tactic, iar cheia a fost dezvaluita chiar de fostul antrenor al sau, Darren Cahill. "Darren ne-a spus ca Simona a hotarât sa exerseze din greu serviciul pentru a nu se mai repeta momentele din meciul cu Gauff", au transmis cei de la ESPN. În meciul cu Zhang, Simona Halep a reusit un singur as, la fel ca adversara sa, însa are un procent mai bun la primul serviciu, cu toate ca diferenta este una totusi mica fata de Zhang: 76 la suta fata de 71 la suta.

În plus, cu primul serviciu, Halep a câstigat 41 de puncte din 57, adica 72 la suta, în timp ce chinezoaica a punctat într-o proportie de 67 la suta. "Simo" si-a îmbunatatit si al doilea serviciu, unde a avut un procentaj de 44 la suta (Zhang a avut 41 la suta).
Per total însa, statistica spune ca marea diferenta s-a facut la capitolul greseli nefortate, acolo unde Halep a avut 13, iar Zhang 29.

Simona Halep - Elina Svitolina, în semifinale la Wimbledon

Simona Halep si-a egalat cea mai buna performanta a sa la Wimbledon, prezenta în semifinale, acolo unde a mai ajuns în 2014, când a fost eliminata de Eugenie Bouchard. De aceasta data, adversara din penultimul act va fi Elina Svitolina.
Ucraineanca a trecut în sferturi, scor 7-5, 6-4 de marea revelatie a turneului, Karolina Muchova.
Svitolina, numarul 8 mondial, este pentru prima oara într-o semifinala de Grand Slam, ea bifând pâna acum doar sferturi la Australian Open, Roland Garros si Wimbledon. Reperul carierei Elinei e Turneul Campioanelor, câstigat anul trecut, dupa un ultim act cu Sloane Stephens.