Simona Halep, umilita în optimi la Beijing! Totusi, campioana noastra urca pe locul 4 in lume

Publicat: 06 oct. 2016

Simona Halep, cap de serie numarul 4, s-a oprit în optimile de finala ale turneului de la Beijing. Românca a pierdut în doua seturi, scor 0-6, 3-6, în fata reprezentantei gazdelor, Shuai Zhang, dupa 58 de minute de joc.

In ciuda eliminarii, Simona va reveni de saptamâna viitoare pe pozitia a patra a clasamentului mondial, profitând de înfrângerea suferita de Garbine Muguruza la China Open. 62.768 de dolari si 120 puncte WTA va primi constanteanca pentru parcursul de la Beijing.
Primul set al meciului dintre Halep si Zhang nu a avut istoric. Simona a servit slab, a lovit neconvingator si a comis foarte multe erori nefortate, iar adversara sa a profitat si a câstigat cu 6-0 în doar 19 minute.

A fost doar a sasea jucatoare care i-a administrat un „bagel” Simonei în ultimele patru sezoane, dupa Mladenovic, Cibulkova, Serena Williams, Sara Errani si Na Li, ultimele doua reusind aceasta performanta tocmai în 2013.
În pauza dintre seturi, Halep a apelat la Darren Cahill, iar scurta discutie pe care a avut-o cu antrenorul sau a parut sa o readuca pe linia de plutire pe Simona. A cincea jucatoare a lumii a început bine actul secund si a condus cu 3-1, având chiar doua sanse de a se desprinde la 4-1.

Zhang a salvat dublul break point al Simonei si nu a mai cedat niciun game pâna la final, trecându-si în cont si setul secund cu 6-3 si calificându-se astfel în sferturile China Open.

Totusi, de luni, campioana noastra va reveni între primele patru din lume în clasamentul WTA. Constanteanca aflata pe pozitia a 5-a înaintea turneului de la Beijing a profitat de înfrângerea Garbine Muguruza (4 WTA) si va urca pe locul 4 mondial.

Simona profita de forma foarte slaba a sportivei din Spania. Aceasta a fost învinsa în optimile de finala, fara emotii, scor 6-1, 6-4, de Petra Kvitova si va aluneca în clasament. Muguruza a câstigat finala de anul trecut de la China Open, dupa o disputa încheiata în minimum de seturi, 7–5, 6–4, cu Timea Bacsinsky, astfel ca avea de aparat 1000 puncte.

Tot în optimi s-a oprit si Karolina Pliskova (6 WTA), care a fost învinsa dupa un meci foarte echilibrat, de Johanna Konta. Cehoaica spera si ea sa urce în clasament, având chiar oportunitatea sa o depaseasca pe Halep.
Simona avea de aparat la Beijing doar 10 puncte, anul trecut fiind nevoita sa abandoneze în timpul primului meci, jucat cu sportiva din Spania, Arruabarrena.

Simona a avut ocazia sa revina între primele patru înca de saptamâna trecuta, conditia fiind sa se impuna la Wuhan. Ea a fost învinsa în penultimul act de Kvitova si s-a vazut nevoita sa mai astepte.
Revenirea campioanei noastre în primele patru are o importanta majora în perspectiva turneelor importane, unde sunt prezente cele mai bune sportive. Astfel, de pe pozitia a cincea, ea se expunea riscului de a juca înca din sferturi cu Kerber sau Serena Williams, primele doua clasate în ierarhia mondiala.