Simona Ursache, în careul de asi la Balcaniada din Serbia

14 Mai 2010
4318 Vizualizari | 1 Comentarii
Simona Ursache
Localitatea Varvarin a gazduit Campionatele Balcanice de culturism si fitness, delegatia Romaniei fiind condusa de vicepresedintele Federatiei Romane de Culturism si Fitness, Petru Ciorba, antrenor la CFR Iasi si fost dublu campion mondial în urma cu putini ani. Delegatia Romaniei care a participat la Balcaniada de culturism si fitness de la Varvarin (Serbia) s-a întors fara medalii, dar cu o clasare în careul de asi la doua categorii de concurs. Romania a participat cu 7 sportivi la Varvarin, printre ei fiind si Simona Ursache, de la Clubul Sportiv CFR Iasi, acolo unde se pregateste de mai multi ani cu Petru Ciorba, nimeni altul decat conducatorul Romaniei la aceasta competitie din Serbia, unde au participat sapte tari, patru dintre ele fiind din fostul spatiu ex-iugoslav, apoi Grecia, Bulgaria si tara noastra. Competitia a fost în sistem open, unele categorii de concurs fiind comasate si din aceasta cauza concursul a fost extrem de dificil pentru multi competitori de la categoriile mai mici! Spre cinstea ei, tanara ieseanca Simona Ursache a ajuns în finala de sase si apoi a ocupat locul 4, dupa trei concurente din fosta Iugoslavie, dar înainte de adversara ei traditionala din tara, Ana Maria Zvanca (Farul Constanta), care s-a clasat doar pe locul 5. La culturism, în proba de perechi, Romania a mai obtinut un loc 4, prin cuplul Emilia Pantea (CS Calarasi) - Octavian Mihaita (CS BodyGym Deva). La finalul competitiei, acolo unde a fost invitat sa fie si arbitru international dupa ce a fost recunoscut de organizatori, ieseanul Petru Ciorba a declarat: "Am debutat aici ca si conducator de delegatie si cred ca m-am descurcat bine, inclusiv la cuvantul de salut pe care l-am rostit în limba engleza. Din pacate, însa, conditiile din localitatea Varvarin au fost destul de modeste, se vede ca e criza si acolo. Nu am reusit nici o medalie într-un concurs cu multi sportivi din fosta Iugoslavie, dar am reusit doua locuri 4 si un loc 5, într-o competitie extrem de dificila. O felicit pe eleva mea, Simona Ursache, pentru un loc în careul de asi la nivel balcanic, dar si pentru faptul ca s-a impus în fata adversarei ei traditionala din Romania, Ana Maria Zvanca". In zilele urmatoare, vor urma Campionatele Europene de seniori la culturism si body-building clasic de la Maastricht – Olanda, din perioada 14-17 mai si Campionatele Europene de senioare la culturism, fitness, bodyfitness si fitness la masculin, de la Novi Sad (Serbia), din intervalul 28-31 mai 2010.