Simone Tempestini a castigat Raliul Aradului pentru a treia oara în cariera! Urmeaza Raliul Moldovei

331 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7223 RON (0.0000)
USD: 4.1455 RON (0.0000)
Simone Tempestini

Campionul national en-titre Simone Tempestini a câstigat toate cele 9 probe speciale ale Raliului Aradului dupa ce reusise o performanta similara si în prima etapa a Campionatului National de Raliuri Dunlop, Raliul Argesului.

Pilotul de la Napoca Rally Academy, care piloteaza un Hyundai i20, avându-l copilot pe Sergiu Itu, încheiase prima zi cu un avantaj de un minut, 15 secunde si 70 de sutimi, dar în a doua zi si-a marit considerabil avantajul. Astfel, la capatul Raliului Aradului, Tempestini si Itu au fost încununati câstigatori cu un avantaj de 03:50,9 în fata locului secund ocupat de Dan Gîrtofan si Tudor Mârza (Skoda Fabia R5). A fost a treia victorie la Arad pentru Tempestini, dupa reusitele din 2015 si 2016, devenind astfel cel mai de succes pilot din istoria acestei competitii. Mai mult, acesta are nu mai putin de 37 de probe speciale câstigate de-a lungul celor 9 editii în care a participat.

Podiumul general din acest weekend a fost completat de echipajul Vali Porcisteanu/Dan Dobre, la numai 60 de sutimi în urma lui Gîrtofan. Porcisteanu a fost penalizat în proba speciala 1 cu 3 secunde în timpul probei speciale 1, însa îsi pastreaza locul secund în clasamentul general dupa doua etape.

Pentru familia Gîrtofan nu a fost motiv de bucurie doar locul 2 ocupat de fostul campion national, ci si prima pozitie în clasamentul RC2N reusita de Andrei si Doru Vraja (Subaru Impreza N5). Adi Teslovan si Vajk Cseh si-au adjudecat doua locuri 1 la Arad, atât la RC3, cât si la Doua Roti Motrice.
Tot de doua ori pe prima treapta a podiumului au urcat si fratii Norbert si Francesca Maior, învingatori atât la juniori, cât si la RC5. La RC4, victoria a fost adjudecata tot de Mihnea Muresan si Marc Banca (Peugeot 208 R2).

Bogdan Nastase si Delia Nastase (Mitsubishi Lancer Evo) au dominat clar grupa Nat11, câstigând 8 din cele 9 probe speciale ale Raliului Aradului.
Andrei Georgescu, având-o în dreapta pe Mihaela Balint, s-a impus în clasamentul debutantilor, în timp ce la Rally 2 victoria a fost adjudecata de Claudiu Albut si Alexandru Ursu.

Danut Budai si Lucian Budai au câstigat Cupa Suzuki în Raliul Aradului si au preluat fotoliul de lider la capatul celor doua runde, în timp ce la Cupa Dacia, pe primul loc au urcat Bogdan Gheorgheiu si Andrei Pintilii.

Un total de 66 de echipaje au luat startul în cea de-a 11-a editie a Raliului Aradului, însa nu mai putin de 17 au fost nevoite sa abandoneze din motive tehnice sau din cauza iesirilor în decor. Etapa organizata de AMC Racing a beneficiat si de o proba super speciala în centrul municipiului Arad, acolo unde, conform estimarilor oficiale, au fost prezenti aproximativ 10.000 de spectatori.
A treia etapa din Campionatul National de Raliuri Dunlop va fi Raliul Moldovei, în perioada 21-22 iunie.