SOCANT. Numarul 5 mondial la tenis masculin, JIGNIT de adversar pe teren – VIDEO

Publicat: 13 aug. 2015
1
Stanislas Wawrinka, numarul 5 mondial, a abandonat timpul meciului cu australianul Nick Kyrgios, disputat miercuri in turul al doilea al turneului de la Montreal, dar in setul secund s-a derulat o scena halucinanta, in care Kyrgios il jigneste grav pe elvetian. Wawrinka (30 ani) a castigat primul set la tie-break, cu 7-6 (10/8), in timp ce adversarul sau, Nick Kyrgios, mai tanar cu 10 ani, s-a impus in urmatorul cu 6-3. La un moment dat, in timpul setului secund, impins de impulsuri inexplicabile, temperamentalul australian s-a indreptat spre Wawrinka si i-a spus ca un alt jucator de tenis, australianul Thanasi Kokkinakis, a facut dragoste cu prietena lui.
„Kokkinakis i-a tras-o iubitei tale! Imi pare rau sa-ti spun asta, prietene”, au fost cuvintele pe care Kyrgios i le-a aluncat lui Stan Wawrinka, ele fiind inregistrate de camerele tv. Elvetianul nu a reactionat la aceasta remarca, dar in setul trei, la scorul de 4-0 pentru Kyrgios, a abandonat meciul, acuzand dureri lombare.  Dupa partida, Stan Wawrinka a reactionat insa pe Twitter. „Sunt dezamagit sa vad sportivi si colegi atat de lipsiti de respect. Nu-mi puteam imagina. Nu i-as spune asa ceva nici celui mai mare dusman al meu”.