Sorana Cirstea s-a calificat in turul doi la turneul de la Doha, Irina Begu a fost eliminata

13 Februarie 2018
436 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6590 RON (0.0000)
USD: 4.0854 RON (0.0000)
Sorana Cirstea

Jucatoarea romana de tenis Sorana Cirstea s-a calificat  in turul doi al turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 3,1 milioane de dolari, dupa victoria in fata grecoaicei Maria Sakkari, 6-2, 6-3.

Sorana Cirstea (27 de ani, 38 WTA) s-a impus intr-o ora si 13 minute, invingand-o pe Maria Sakkari, 22 de ani, locul 60 WTA. in ierarhia mondiala. Cirstea si-a asigurat un cec de 17.325 dolari si 60 de puncte WTA si va intalni in turul urmator pe invingatoarea dintre belgianca Elise Mertens (20 WTA) si unguroaica Timea Babos (35 WTA) .

In primul tur al turneului de la Doha, Irina Begu a fost invinsa de australianca Samantha Stosur 4-6, 2-6.

Luni, in primul tur, Monica Niculescu a obtinut o victorie uriasa in fata rusoaicei Maria Sarapova, iar Mihaela Buzarnescu a eliminat-o pe ucraineanca Lesia Turenko.

Simona Halep, numarul doi mondial, o  infrunta miercuri in turul secund pe rusoaica Ekaterina Makarova. Halep a confirmat marti participarea la turneu.