Sorana Cirstea s-a oprit in turul trei la Wimbledon

27 Iunie 2009
538 Vizualizari | 0 Comentarii
Sorana Cirstea
Dezamagire crunta pentru Sorana Cirstea. Cea mai in forma tenismena romana a pierdut, ieri, disputa cu bielorusa Victoria Azarenka din turul al treilea al Grand Slam-ului de la Wimbledon. Ajunsa in premiera in turul trei la competitia din Marea Britanie, Sorana Cirstea s-a inclinat cu 6-7 (2), 3-6 in fata unei jucatoare care a stiut sa gestioneze mai bine punctele cheie ale meciului, scrie Onlinesport. Primul set a stat sub semnul echilibrului, cele doua sportive mergand cap la cap pana in tie-break, desi fiecare a avut sansa de a realiza un break. Mai intai Azarenka a avut o sansa de castiga pe serviciul Soranei Cirstea la scorul de 2-2, pentru ca un joc mai tarziu reprezentanta Romaniei sa iroseasca doua mingi de break. Victoria Azarenka a facut diferenta cu o dreapta foarte bine directionata in tie-break, joc decisiv pe care l-a castigat cu 7-2. Setul secund a debutat cum nu se poate mai rau pentru Cirstea, care si-a pierdut serviciul in jocul doi, dupa ce ratase o sansa de break in deschidere. Azarenka a pus stapanire pe joc si a incheiat partida in favoarea sa dupa o ora si 25 minute de la primul serviciu. Cirstea a suferit astfel a treia infrangere din tot atatea meciuri in fata Victoriei Azarenka, dupa Roland Garros si Wimbledon in 2008, cand a pierdut de fiecare data in turul secund. Azarenka va juca pentru un loc in sferturi impotriva rusoaicei Nadia Petrova. Vesti proaste au venit si din turneul baietilor. Perechea formata din Victor Hanescu si americanul James Cerretani a pierdut, ieri, scor 3-6, 3-6, 7-6 (12), 5-7, partida disputata cu Martin Damm (Cehia) si Robert Lindstedt (Suedia), din turul doi al turneului de dublu de la Wimbledon. Pentru prezenta in aceasta faza a competitiei, Hanescu si Cerretani vor primi un cec in valoare totala de 9 mii de lire sterline. Totusi, vestea cea buna a zilei de ieri, avea sa vina din partea perechii Andrei Pavel/Horia Tecau, care a reusit calificarea in turul trei la Wimbledon. Cuplul roman a reusit sa invinga dublul american Eric Butorac si Scott Lipsky, in turul al doilea. Dupa un meci maraton, Pavel si Tecau au castigat cu scorul de 3-2 la seturi (6-4,6-7,3-6,6-4,15-13), castigand in setul decisiv cu 15-13. Pentru accederea in turul trei, cei doi romani vor primi un cec in valoare de 16 mii de lire sterline. Adversarii din turul trei vor fi invingatorii din partida dintre perechea Wesley Moodie (Africa de Sud)/Dick Norman (Belgia), favorita numarul 9, si cuplul Igor Andreev/Evgeny Korolev (ambii Rusia).

Page time :0.4064 (s) | 22 queries | Mysql time :0.228924 (s)