Spania a tremurat pentru bronz la Cupa Confederatiilor

29 Iunie 2009
596 Vizualizari | 0 Comentarii
Spania a ocupat locul trei la Cupa Confederatiilor dupa ce a castigat meciul cu Africa de Sud, scor 3-2, gratie unei reusite a lui Xabi Alonso in a doua repriza de prelungiri. Invinsa surprinzator in semifinale de SUA, campioana europeana a fost nevoita sa se lupte pentru locul trei, insa a avut o misiune extrem de dificila in fata Africii de Sud. Gazdele Cupei Confederatiilor au prins curaj, iar in partea secunda au reusit chiar deschiderea scorului, in minutul 73, cand Katlego Mphela a fructificat centrarea lui Tshabalala. Ibericii au facut tot posibilul sa scape de o rusine de proportii, iar doua goluri superbe marcate de David Guiza in minutele 88 si 90 au readus formatia lui Vicente del Bosque in avantaj. Tot dupa o executie magnifica meciul a mers in prelungiri. Katlego Mphela a transformat o lovitura libera cu cateva secunde inaintea ultimului fluier, astfel ca deznodamantul meciului a fost amanat. Sud-africanii au fost mai periculosi in prelungiri, ratand doua ocazii imense, dar cei care au punctat au fost spaniolii, in startul partii secunde, dintr-o lovitura libera executata de Xabi Alonso.

Page time :0.2716 (s) | 22 queries | Mysql time :0.102952 (s)