Spania continua cursa spre marele trofeu

26 Iunie 2010
618 Vizualizari | 0 Comentarii
• Spania a castigat fara prea mari emotii ultima partida din faza grupelor, invingand Chile cu 2-1 • Spania va intalni in optimi Portugalia • Desi invinsa, Chile a reusit calificarea in optimi, acolo unde va da piept cu Brazilia • In celalalt meci al grupei, Elvetia si Honduras au terminat la egalitate, scor 0-0 Spaniolii rasufla usurati. Campioana europeana a invins Chile cu scorul de 2-1, a castigat Grupa H si a evitat o confruntare cu Brazilia in optimi. Villa a deschis scorul in minutul 24, Iniesta a majorat scorul in minutul 37, pentru ca Millar sa reduca din diferenta imediat dupa pauza. Chile a jucat in inferioritate numerica din minutul 37, cand Estrada a fost eliminat pentru cumul de cartonase. Meciul de inchidere a fazei grupelor le-a gasit fata in fata pe doua dintre cele mai spectaculoase echipe din Africa de Sud, Spania si Chile luptand pentru suprematie in grupa H. Inainte de inceperea meciului, Chile conducea in grupa cu 6 puncte, in timp ce Spania era a doua, cu 4 puncte. Ibericii aveau nevoie de victorie pentru a nu avea emotii in privinta calificarii, Elvetia avand si ea sanse de calificare in cazul infrangerii Hondurasului. Astfel ca elevii lui Vicente del Bosque au luat cu asalt inca din start careul advers, Fernando Torres avand cateva faze de mare efect. Chilienii au inceput mai bine meciul, au ratat cateva ocazii, dar cei care au deschis scorul au fost spaniolii. In minutul 25, David Villa a deschis scorul. Faza a fost una spectaculoasa. Torres a fost lansat pe contraatac, Claudio Bravo a iesit neinspirat mult din careu in intampinare si a reusit sa respinga mingea, insa nu in afara terenului cum ar fi trebuit, ci in teren, chiar la Villa care a trimis fara stres in poarta goala de la 40 de metri. Al doilea gol al ibericilor a venit dupa 12 minute. De aceasta data Iniesta a trimis balonul intre ate, cu un sut din marginea careului, dupa o faza de mare angajament a Spaniei, in urma careia Torres a obtinut si eliminarea lui Marco Estrada. Chilianul il faultase pe Torres in marginea careului, mingea respinsa la intamplare a ajuns la Iniesta care a inscris. Abia dupa validarea golului a acordat arbitrul cartonasul rosu, lasand Chile in inferioritate numerica. Chiar si asa, Chile a debutat in forta in partea secunda. Marcelo Bielsa i-a trimis in teren la pauza pe Paredes si Millar, acesta din urma fiind cel care a redus din diferenta la 3 minute de la fluierul de start. Reusita chilianului se datoreaza si lui Pique, fundasul spaniol intervenind cu genunchiul, mingea fiind astfel deviata pe o alta traiectorie decat cea pe care pornise Casillas. Avantul chilienilor s-a domolit insa pe parcurs, superioritatea numerica a ibericilor fiind din ce in ce mai evidenta. Ultimele minute nu au facut cinste fotbalului si nici Spaniei, care a pasat in lateral mingea in propria jumatate si la centrul terenului, in timp ce Chile a renuntat la pressing, fiind multumita ca obtine chiar si cu infrangere calificarea in optimi. In celalalt meci al grupei, Honduras si Elvetia au facut unul dintre cele mai frumoase meciuri de la acest turneu final. Meciul s-a terminat la egalitate, scor 0-0, iar Elvetia a ratat incredibil calificarea in optimile Cupei Mondiale, unde merg Spania si Chile. Elvetia si Honduras parasesc insa Mondialul dupa un meci mare, cu un ritm alert in care ocaziile au curs garla la ambele porti. Scorul a ramas 0-0, iar din grupa H merg mai departe Spania si Chile. Spaniolii vor intalni in optimi Portugalia, in timp ce Chile va avea sanse reduse in fata Braziliei. Clasament Grupa H 1. Spania 3 2 0 1 4-2 +2 6p 2. Chile 3 2 0 1 3-2 +1 6p 3. Elvetia 3 1 1 1 1-1 0 4p 4. Honduras 3 0 1 2 0-3 -3 1p