Spania este noua campioana mondiala

10 Iulie 2010
603 Vizualizari | 1 Comentarii
Spania a castigat in premiera Campionatul Mondial dupa ce a invins Olanda in finala din Africa de Sud 2010, scor 1-0, singurul gol al meciului fiind inscris de Iniesta in a doua repriza de prelungiri. Atacul din care s-a dat golul a fost pornit de la o greseala de arbitraj. Centralul a acordat aut de poarta Spaniei, in loc de un corner pentru Olanda. Olanda a evoluat in inferioritate numerica din minutul 109, Heitinga fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene. Spania a ajuns pentru prima oara intr-o finala de Cupa Mondiala si a castigat-o. Ibericii au reusit astfel dubla, dupa ce in urma cu doi ani au triumfat si la Campionatul European.