Spaniolii au interpretat perfect kazaciokul rusesc

11 Iunie 2008
630 Vizualizari | 0 Comentarii
• Reprezentativa de fotbal a Spaniei a invins, ieri, la Innsbruck, cu scorul de 4-1 (la pauza 2-0), selectionata similara a Rusiei, in primul meci al grupei D de la Campionatul European de Fotbal • Trei dintre golurile spaniolilor au fost marcate de atacantul David Villa • Spania se afla la cel de-al 17-lea meci fara infrangere, ultimul esec datand tocmai de la confruntarea cu Romania, din noiembrie 2006 (scor 0-1)

Primul meci al grupei D de la Campionatul European de Fotbal, respectiv Spania- Rusia, a adus si prima tripla semnata de un jucator intr-o partida. Astfel, atacantul clubului spaniol Valencia, David Villa, a batut de unul singur reprezentativa Rusiei, antrenata de Guus Hidding. Desi debutul meciului a gasit echipa Rusiei in ofensiva, treptat jucatorii lui Aragones au echilibrat disputa si usor au trecut la carma partidei. Pe de alta parte, si ploaia care s-a abatut asupra Innsbruck-ului a pus probleme serioase combatantilor celor doua echipe, jocul de pase derulandu-se din ce in ce mai greu. Spaniolii au trecut apoi la carma jocului. Astfel, prima modificare pe tabela de marcaj s-a produs dupa 20 minute, cand atacantul Valenciei, David Villa, a deschis scorul pentru Spania. Villa a marcat dupa o pasa primita de la Fernando Torres, fundasii rusi ramanand simpli spectatori. Primul gol marcat in poarta lui Akinfeev a insemnat pentru David Villa si golul cu numarul 15 pentru Spania in cele 32 de meciuri in care a imbracat tricoul nationalei. Imediat dupa primirea golului, Rusia a ripostat, insa Zirianov a trimis mingea in bara portii aparata de Casillas. Pana la urma, tot ibericii sunt cei care vor intra la cabine in avantaj, si nu cu unul, ci cu doua goluri diferenta. Acelasi David Villa a marcat din nou, in minutul 40, insa de aceasta data dupa o pasa "printre" primita de la Andres Iniesta. Desfasurarea ostilitatilor a aratat la pauza un scor favorabil spaniolilor, respectiv 2-0.

Ploaie de goluri

Debutul partii secunde a insemnat si caderea fizica a esticilor. Astfel, spaniolii si-au putut desfasura jocul de pase, numarul ocaziilor avute la poarta lui Akinfeev devenind din ce in ce mai mare. David Villa a reusit hattrick-ul cu un sfert de ora, inainte de final, cand a fructificat o pasa primita de la starul lui Arsenal, Cesc Fabregas. In cele din urma, spaniolii au redus turatia, fapt ce le-a permis rusilor sa reduca din handicap. Atacantul rus Roman Pavliucenko a redus din diferenta in minutul 86, cand a reluat cu capul din sapte metri, dupa un corner executat de Zirianov. De precizat ca Pavliucenko a marcat golul cu numarul sapte pentru reprezentativa Rusiei. Totusi, Cesc Fabregas a marit din nou diferenta la trei goluri in minutele de prelungire, respectiv in minutul 90+1, cand a profitat de faptul ca portarul rus Akinfeev a respins in fata o minge sutata de Xavi. Totusi, ultima reusita semnata de Fabregas a pornit dupa un off-side evident, nesemnalat de tusierul de pe partea caruia s-a desfasurat faza. Antrenorul Spaniei, Luis Aragones, a precizat la finalul partidei ca echipa sa a avut un dram de noroc, dar ca Villa si Torres au facut diferenta. "Sunt fericit si cred ca am fost putin norocosi in prima repriza. Ne-au presat din greu, dar noi am marcat primii. David Villa este un fotbalist briliant, insa la fel este si Torres, cand are spatiu", a spus antrenorul Spaniei.

Lectie dura

In schimb, Guus Hiddink da vina pe greselile facute de elevii sai, care in final au facut ca Rusia sa paraseasca terenul invinsa. "Este o lectie dura si sper sa invatam foarte repede din greselile noastre", a spus si Hiddink. Dupa victoria repurtata in fata rusilor, Spania, care nu a mai cunoscut gustul infrangerii de 16 partide, isi mentine astfel invincibilitatea si in cel de-al 17-lea meci disputat. Trebuie precizat ca ultima infrangere a ibericilor dateaza din 15 noiembrie 2006, cand au pierdut cu scorul de 0-1 meciul cu reprezentativa tarii noastre. Cu trei puncte acumulate dupa disputarea primelor meciuri, Spania se instaleaza confortabil in postura de favorita la calificarea in sferturile competitiei. In urmatoarea partida de la Euro, ibericii vor intalni reprezentativa Suediei, intr-un meci care se va disputa pe 14 iunie. In schimb, rusii vor avea viata si mai grea. Esticii vor da piept cu actuala campioana europeana, reprezentativa Greciei, intr-o partida care se va desfasura tot in ziua de 14 iunie.

Spania - Rusia 4-1 (2-0)
Marcatori: David Villa (`20, `45, `75), Fabregas (`91) / Pavlyuchenko (`87)
Stadion: Innsbruck
Spectatori: 32.000
Formatii: Spania: Casillas - Sergio Ramos, Marchena, Puyol, Capdevilla - Silva (Xabi Alonso `77), Senna, Xavi, Iniesta (Cazorla) - Villa, Fernando Torres (Fabregas `54). Antrenor: Luis Aragones
Rusia: Akinfeev - Aniukov, Sirokov, Kolodin, Zhirkov - Zirianov, Semak, Semsov (Torbinski `58) - Sicev (Bastrov `46, Adamov `70), Bilialetdinov - Pavliucenko. Antrenor: Guus Hiddink.
Arbitri: Konrad Plautz, Egon Bereuter, Markus Mayr (Austria).