Spartanul Tamas a cucerit Ghencea

31 August 2009
765 Vizualizari | 1 Comentarii
• Steaua-Dinamo 0-1 (0-1), intr-un joc contand pentru etapa cu numarul cinci a Ligii I • Eternul derby al fotbalului romanesc a fost castigat de trupa lui Dario Bonetti printr-un gol marcat de Tamas in prima repriza • Prin victoria de aseara, Dinamo a urcat pe locul doi in clasament, avand zece puncte dupa cinci etape, in timp ce Steaua coboara pe locul noua, cu doar sapte puncte stranse in cinci runde

Steaua-Dinamo 0-1 (0-1), intr-un joc contand pentru etapa cu numarul cinci a Ligii I. Eternul derby al fotbalului romanesc a fost castigat de trupa lui Dario Bonetti printr-un gol marcat de fundasul Gabriel Tamas in prima repriza. Prin victoria obtinuta pe terenul rivalei de-o viata, Dinamo mai adauga trei puncte la zestrea din clasament, acumuland 10 puncte, cu unul mai putin decat liderul FC Brasov. In schimb, Steaua coboara pe locul noua, acumuland doar 7 puncte dupa cinci etape. Derby-ul dintre cele doua echipe, ajuns la cea de-a 121 partida, a adus fata in fata doua echipe calificate in grupele Europa League. Antrenorul Cristiano Bergodi a inceput in formula Tatarusanu- Golanski, Baciu (`26-Ninu), Ghionea, P. Marin- Onicas (`46-Grzelak) - Szekely (`62-Ochirosii), A. Ionescu, Nicolita - Surdu, Kapetanos. De partea cealalta, Dario Bonetti s-a bazat pe urmatorii: Dolha- Scarlatache, Tamas, L. Goian, Pulhac- Ad. Cristea (`71- Zicu), N'Doye, Rus, Torje (`83-Diabate- Andrei Cristea, M. Niculae (`71-Danciulescu). Jocul a inceput in nota unui derby de anvergura, ambele echipe iesind la joc inca din startul partidei. Chiar din primul minut, fundasul dinamovist Dorin Goian a dat primele emotii stelistilor, insa mingea lovita de el cu capul nu a mai nimerit cadrul portii aparate de Tatarusanu. Peste cateva minute, Adrian Cristea il deschide excelent, cu o pasa printre, pe Gabriel Torje, insa acesta nu reuseste sa-l pacaleasca pe portarul Stelei, incurcandu-se in minge. Forcingul dinamovist a continuat, "cainii" facandu-i pe stelisti sa tremure serios in debutul partidei. Prima ocazie stelista i-a apartinut lui Onicas, a carui lovitura de cap a fost scoasa senzational de Dolha. Dar cum ocaziile se razbuna, dinamovistii reusesc sa deschida scorul spre marea dezamagire a miilor de spectatori prezenti in tribunele arenei din Ghencea. In minutul 23, in urma unui corner, mingea a ricosat la Tamas, iar acesta a marcat cu capul in ciuda plonjonului disperat al lui Tatarusanu. Treziti din letargie, stelistii au inceput sa preseze si sa se arunce in atac in speranta unui gol egalizator inainte de pauza. La una din aceste faze, Kapetanos a incercat imposibilul, insa foarfeca acestuia a ramas fara nici un rezultat, fundasii dinamovisti blocand balonul la sacrificiu. Totusi, elevii lui Bonetti au reusit sa mentina scorul obtinut inainte de pauza, cele doua echipe intrand la cabine doar cu acel 0-1.

Asediu ineficient

Pauza nu a adus nici o schimbare. Toata repriza secunda nu a fost decat un joc de-a soarecele si pisica, cu Steaua in rolul principal. Disperarea a pus aseara stapanire pe jucatorii Stelei, acestia incercand un veritabil asediu la poarta lui Dolha in disperarea de a aduce macar egalarea pe tabela de marcaj. Rand pe rand, atacantii Stelei au incercat sa patrunda in careul dinamovist pentru a marca golul izbavitor. Din nefericire pentru miile de spectatori, Steaua a ramas si dupa aceasta etapa fara nici o victorie pe teren propriu. Infrangerea chiar l-a scos din sarite pe Gigi Becali, patronul clubului din Ghencea. Becali s-a luat de jucatori, principala tinta fiind polonezul Grzelak, facut "circar" de Becali. "Eu simteam ca nu avem forta. Bergodi a facut o singura greseala, adica schimbarea lui Onicas. Dinamo nu a jucat foarte bine. Am vazut numai o tampenie la Szekely, care nu a sarit la cap si asa a iesit golul. Jucatorii au fost obositi. Unde naiba l-au gasit pe Grzelak, e un circar. Asta e daca l-am lasat pe Argaseala sa faca transferurile. Cand va intra Tanase va fi altceva", a spus Gigi Becali. Etapa urmatoare o va gasi pe Steaua in deplasare la Medias, unde o va intalni pe Gaz Metan din localitate. In schimb, Dinamo va intalni pe teren propriu formatia Otelul Galati, intr-un joc care se anunta a fi unul destul de usor pentru bucuresteni.