Spectacol de gala in Liga Campionilor

31 Martie 2010
607 Vizualizari | 0 Comentarii
• Bayern Munchen - Manchester United 2-1 (0-1) si Olympique Lyon - Girondins de Bordeaux 3-1, in primele doua partide contand pentru sferturile de finala ale Ligii Campionilor la fotbal • Cele doua partide au fost si primele jocuri din aceasta etapa a competitiei • Astazi vor avea loc si ultimele doua jocuri din mansa tur a sferturilor: Inter Milano - TSKA Moscova si Arsenal Londra - FC Barcelona

Bayern Munchen - Manchester United 2-1 (0-1) si Olympique Lyon - Girondins de Bordeaux 3-1 (2-1), in primele doua partide contand pentru sferturile de finala ale Ligii Campionilor la fotbal. Primele partide de la acest nivel al competitiei au oferit doua meciuri de povestit nepotilor. Disputa dintre nemtii de la Bayern Munchen si englezii de la Manchester United a fost cel mai important joc al zilei. Doua dintre cele mai importante echipe ale Europei au oferit un spectacol frumos si chiar daca s-au marcat doar trei goluri, spectatorii au putut vedea un spectacol de calitate, asa cum numai in Europa se poate vedea. Disputa a fost una incinsa, englezii marcand primii prin Wayne Rooney, in minutul 2 al jocului, dupa o faza tipic englezeasca. Centrarea de pe partea dreapta, din lovitura libera il gaseste pe atacantul englez complet liber in interiorul careului mic, iar acesta nu face decat sa puna latul pentru a deschide scorul. Ulterior, jocul a fost unul pe contre. Nemtii nu au resimtit golul incasat atat de repede, jucand cu calm, si asta pana au izbutit, in cel mai pur stil german, sa invinga trupa lui Sir Alex Ferguson. Mai intai, Ribery a reusit sa egaleze scorul pe tabela de marcaj (min. 77), profitand din plin de o neatentie a apararii lui Manchester, pentru ca in minutele de prelungire ale jocului, Ivica Olic (min. 92) sa aduca fericirea pe banca bavarezilor. Cu toata victoria lui Bayern, calificarea inca se joaca, returul de pe Old Trafford fiind unul de foc. Prin victoria de aseara, Lyon a luat o optiune serioasa de calificare in semifinalele competitiei, acolo unde viseaza sa ajunga de multa vreme. Intr-un alt joc al zilei, Lyon a invins fara drept de apel pe colega de suferinta din Hexagon, Girondins de Bordeaux, cu scorul de 3-1, la pauza tabela indicand scorul de 2-1. Eliminarea spaniolilor de la Real Madrid in etapa precedenta a competitiei le-a dat aripi celor de la Lyon, care au zburdat pe teren, de multe ori fiind peste cei din Bordeaux. Golurile au fost marcate de M. Lopez (de doua ori - min. 10 si 77-pen), M. Bastos (min. 32), in timp ce pentru Bordeaux a punctat M. Chamakh (min. 14). Astazi, si tot de la ora 21.45, se vor disputa mansele tur ale celorlalte doua sferturi, dupa cum urmeaza: Inter Milano - TSKA Moscova si Arsenal Londra - FC Barcelona. La Inter Milano, are sanse foarte mari sa intre si romanul Cristi Chivu, abia revenit dupa accidentarea cumplita de la cap.

Page time :0.1326 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017538 (s)