Spectacol magic la cursele de Formula 1

5 Octombrie 2009
734 Vizualizari | 0 Comentarii
Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, continua sa spere la cucerirea titlului mondial, dupa victoria obtinuta, duminica, in Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei, in urma careia a redus distanta de la 25 la 16 puncte fata de liderul clasamentului, Jenson Button, de la Brawn GP. Vettel a acumulat 69 de puncte dupa a treia victorie otinuta in acest sezon, apropiindu-se la doua puncte de Rubens Barrichello, locul doi in clasamentul pilotilor. Button, cu 85 de puncte, continua sa fie liderul acestei ierarhii. Dupa ce grila de start a fost bulversata de accidentele petrecute sambata, in calificarile MP Japoniei, si de penalizarile dictate de comisarii FIA, cursa de duminica a fost una putin spectaculoasa. Vettel s-a impus categoric la Suzuka, conducand din primul pana-n ultimul tur. El a plecat exploziv de pe prima pozitie a grilei, iar Trulli, clasat al doilea la start, a fost depasit de pilotul din spatele sau, Lewis Hamilton. Grupul acestor trei piloti s-a distantat de restul plutonului si si-a disputat podiumul. Pozitia lui Vettel a fost de neatins, astfel ca lupta s-a dat pentru locul doi, intre Hamilton si Trulli, castig de cauza avand italianul, care l-a depasit pe campionul mondial en-titre dupa a doua intrare la boxe. Ghinioanele s-au tinut lant in timpul cursei. Un accident suferit de Jame Alguersuari, cand mai erau noua tururi pana la final, a strans pilotii in spatele Safety Car-ului, dar ierarhia nu a mai fost schimbata. Hamilton nu mai reusit sa-si recucereasca pozitia si din cauza faptului ca principala sa arma in ultimele etape, dispozitivul KERS, nu a mai functionat. Pe de alta parte, Kimi Raikkonen a obtinut un rezultat destul de bun, locul patru, in prima cursa dupa ce Ferrari a anuntat oficial ca il va inlocui din sezonul viitor cu Fernando Alonso (spaniolul a fost doar al zecelea in Japonia). Nico Rosberg, pe sapte la start, a facut si el o cursa buna, terminand pe cinci, in timp ce Nick Heidfeld a retrogradat doua pozitii, pana pe sase, fata de locul de pe grila. Jenson Button si Rubens Barrichello, pilotii liderului clasamentului constructorilor, Brawn GP, au avut evolutii modeste la Suzuka, "strangand" impreuna numai trei puncte. Button, plecat al zecelea de pe grila, a terminat cursa pe locul 8, in timp ce Barrichello (al saselea pe grila) s-a situat imediat in fata colegului sau. Cei doi ar mai fi avut nevoie de un punct pentru a sarbatori castigarea campionatului constructorilor. Brawn GP are 156 de puncte in clasament, in timp ce Red Bull a acumulat 120,5 puncte. Astfel, diferenta este de 35,5 puncte, cand mai sunt in joc 36 de puncte. Jenson Button ramane principalul favorit la castigarea titlului mondial la piloti, dar este probabil ca pentru a reusi acest lucru va avea nevoie de clasari mai bune decat locul 8 in ultimele doua etape ale acestui sezon, care se vor disputa la Sao Paulo, la 18 octombrie, si la Abu Dhabi, la 1 noiembrie.

Page time :0.2051 (s) | 22 queries | Mysql time :0.070343 (s)