Spectacolul fotbalistic revine in Dealul Copoului

21 Februarie 2002
1403 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi - FCM Bacau 2-1 (2-0) In fata a peste 2.500 de spectatori, Poli Unirea Iasi si FCM Bacau au disputat ieri un meci de pregatire in perspectiva reluarii sezonului fotbalistic, joc programat pe arena din Dealul Copoului. Dupa patru ani de absenta, dupa cum ne mentiona presedintele Consiliului de Administratie, Gheorghe Nichita, stadionul "Emil Alexandrescu" a gazduit un nou joc dintre gazdele iesene si o echipa de prima liga, chiar daca ieri nu a fost decat un "amical" cu public. Surprinzator, chiar daca intre cele doua formatii exista doua "clase" diferenta (a se citi divizii), iesenii au fost net superiori partenerilor de intrecere si au obtinut un succes final binemeritat. De mentionat ca bacauanii au evoluat in prima repriza doar cu "rezervele", iar vedetele Nivaldo, Cursaru, Ciocoiu, Ganea sau Petcu nu au intrat decat in repriza a doua, dar parca in primele 45 de minute oaspetii au evoluat cu mai multa ambitie. Intr-un joc arbitrat de brigada ieseana alcatuita din Ciprian Paraschiv (la centru), ajutat de asistentii Sebastian Perju si Cristian Starica, gazdele au atacat chiar din debut si, in urma unui corner executat de pe partea stanga, Chiper este faultat in suprafata de pedeapsa a oaspetilor si Dobrea transforma cu siguranta penalty-ul acordat cu oarecare larghete de Cip Paraschiv. Era de-abia minutul 2 si Poli Unirea conducea cu 1-0, fiind in continuare peste adversari. Dupa alte doua ratari ale impetuosului Dobrea (cel mai activ atacant iesean in partida de ieri), Bogdan Chiper inscrie un nou gol in min. 20, dar el este corect anulat pe motiv de ofsaid. In min. 28 si 30, Misu Dragoi si Dinu Sanmartean suteaza periculos la poarta bacauanului Kaltenbeck, dar fara succes. Totusi, in min. 36, iesenii inscriu un nou gol prin acelasi Dobrea, care primeste pasa decisiva de la Florin Dan si suteaza sec din 8 metri, in urma unei faze de atac de toata frumusetea (2-0). •Vedetele bacauane au intrat dupa pauza In repriza secunda, cu toate vedetele pe teren, bacauanii ataca mai mult poarta lui Nelu Campeanu, dar tot iesenii au prima ocazie de gol, atunci cand fundasul Gheban suteaza puternic din 25 metri spre poarta adversa, dar goal-keeperul Bordeianu retine balonul, in min. 60. In ultimele minute ale jocului (83'), atacantul Cursaru suteaza din 17 metri, dar de putin peste poarta ieseana, iar mai apoi centralul Cip Paraschiv face cadou oaspetilor un penalty (86'), transformat cu siguranta de acelasi Cursaru, dupa ce Badoi a cazut spectaculos in suprafata de pedeapsa a gazdelor (2-1). In aplauzele spectatorilor ieseni, Poli Unirea invinge clar pe FCM Bacau cu 2-1 (2-0), intr-un meci de mare angajament si in care spectacolul fotbalistic a fost la el acasa. Au evoluat urmatoarele echipe: - Poli Unirea Iasi: Campeanu - Gheban, Petrache, Adrian Ilie, Medeleanu, Dinu Sanmartean - Chiper, Mihai Dragoi, Florin Dan - Dobrea, Todirenchi. Au mai jucat: Costel Ilie, Danut Munteanu, Ancuta, Marta, Brighiu, Ivascu (de la Foresta II Falticeni), Boghean. Manager general (dar inca fara contract, dupa cum ne-a specificat): Vasile Simionas. Antrenori: Adrian Kereszy si Gelu Paveliuc. - FCM Bacau: Kaltenbeck - Mavrichi, Ardeleanu, David, Vaduva, Ganea - Croitoru, Lovin, Dudita - M. Ilie, Cristea. Au mai jucat: Bordeianu, Apostol, Baciu, Codreanu, Badoi, Nivaldo, Ciocoiu, Petcu, Cursaru. Antrenor principal: Gheorghe Poenaru. •Antrenorul Gica Poenaru a laudat jocul gazdelor La sfarsitul partidei de ieri dupa-amiaza, din tabara ambelor echipe am consemnat urmatoarele declaratii: - Vasile Simionas: "Am jucat bine, iar fotbalistii nostri s-au daruit efectiv pe teren. Nu cred ca a fost penalty pentru bacauani, eu nu am vazut asa ceva. Mi-au placut si noii veniti, Todirenchi, Marta sau Ivascu. Sambata vom juca la Falticeni si acolo vor intra si ceilalti noi veniti in formatia noastra". - Gheorghe Poenaru: "Rezervele noastre au jucat bine in prima repriza, dorind sa demonstreze ce pot. In partea a doua a meciului, titularii s-au apropiat de ceea ce vrem sa etalam in jocul nostru. Iesenii au evoluat foarte bine si nu merita sa joace doar in divizia C. Ei sunt cu mult superiori ligii a treia". Sambata, in deplasare (la Falticeni), Poli Unirea Iasi se va confrunta cu Foresta Suceava, intr-o noua partida de verificare. Dan TEODORESCU

Page time :0.1377 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018452 (s)