Sperantele CFR-ului, ingropate la Praga

23 Octombrie 2009
662 Vizualizari | 0 Comentarii
Sperantele CFR ului ingropate la Praga
CFR Cluj a murit de tot in capitala Cehiei dupa ce a pierdut jocul contra echipei Sparta Praga, scor 2-0, intr-un meci contand pentru cea de-a treia etapa a grupelor Europa League. Dupa ce au pierdut partida disputata contra celor de la Sparta Praga, clujenii se vad nevoiti sa priveasca urmatoarele etape de pe locul trei din grupa, asta pentru ca CFR a acumulat doar 3 puncte din tot atatea etape, in timp ce alte adversare au adunat mult mai multe puncte. Pentru clujeni, programul meciurilor urmatoare se anunta mult mai dificil, in conditiile in care fiecare echipa spera la calificarea in faza urmatoare a competitiei. Jocul de ieri, cel cu Sparta, a fost unul de-a soarecele si pisica, asta pentru ca cehii s-au distrat de la bun inceput cu apararea clujeana, o echipa de nerecunoscut fata de acel 4-1 izbutit cu cateva zile inainte in Giulesti, contra Rapidului. Din pacate, s-a vazut inca o data ca echipele romanesti nu au fata de Europa, dar si ca Liga I nu se ridica deloc la asteptarile pe care le au romanii atunci cand scot capul in Europa. Cehii au avut nevoie de doar 17 minute pentru a rezolva partida. In minutul 15, Sparta Praga deschide scorul, dupa ce Kucka a profitat de o gafa a lui Nuno Claro. Ulterior, in minutul 32, o noua gafa monumentala a apararii clujene duce la un nou gol marcat de cehi, prin Hubnik. Acesta reia cu capul din centrul careului, Claro respinge si mingea revine cehului, care face 2-0. Golul a fost atat de clar si de evident, incat orice comentariu nu-si mai are rostul. Dupa primirea celui de-al doilea gol era asteptata o replica a romanilor, insa CFR nu a mai aratat deloc ca o fosta campioana, ci mai degraba ca o echipa care se multumeste sa nu mai primeasca si alte goluri. Si asa s-a si terminat partida, cu CFR multumindu-se sa apere un dezavantaj si cu o echipa, Sparta Praga, care se si vede in faza urmatoare a competitiei. Adunat la celalalt rezultat al Grupei K, unde PSV Eindhoven a invins cu 1-0 pe FC Copenhaga, calificarea celor de la Cluj in faza urmatoare a competitiei este deja un vis indepartat. Dupa jocul de aseara, CFR ramane cu trei puncte, clasandu-se pe locul 3 in Grupa K. Pe primul loc se gasesc cei de la PSV Eindhoven, care au acumulat 7 puncte, iar pe locul 2 sunt cehii de la Sparta Praga, care au 4 puncte. Imediat dupa CFR sunt danezii de la FC Copenhaga, care au strans tot 3 puncte, dar care au un golaveraj inferior.

Page time :0.1315 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019207 (s)