Sportul e in "A"

4 Iunie 2001
550 Vizualizari | 0 Comentarii
•"Studentii" bucuresteni au remizat la Constanta, 1 - 1, si sunt virtual promovati •Farul va juca barajul

In runda de sambata, de departe cel mai asteptat meci a fost acela de pe litoral, dintre Farul si Sportul, decisiv pentru promovarea in prima divizie. Farul avea nevoie de o victorie la doua goluri diferenta pentru a castiga seria, insa, oaspetii au venit cu lectia bine invatata pe arena "Gheorghe Hagi", lasand putine sanse "marinarilor" de a se impune. Sportul a deschis scorul in minutul 42 prin Dinita, gol care a pus practic capat iluziilor constantene. In debutul reprizei secunde, gazdele au trimis balonul in bara, aceasta fiind cea mai mare ocazie de gol a elevilor lui Petre Grigoras, tehnicianul gazda, care a fost eliminat de pe banca de catre arbitru. In ultimul minut al partidei, Farul a reusit egalarea, dar era prea tarziu pentru a se mai putea incerca ceva. Sportul a remizat la Constanta si mai are nevoie de trei puncte in etapa precedenta pentru a fi si matematic promovata. Tot sambata, au mai avut loc partide importante in ecuatia retrogradarii. La Cimpina, Poiana s-a dovedit inca o data inimoasa, cedand punctele focsanenilor. In deplasare s-a impus si Cimentul, la Brasov, cu Tractorul, acest rezultat facand si el parte din seria celor strategice. In fine, surprinde victoria Metalului pe teren propriu in fata mangaliotilor, aceasta infrangere condamnand, practic, formatia de pe litoral la retrogradare. Asta cu toate ca, in ultimele doua etape, "marinarii" au sanse mari sa obtina maximum de puncte.
Rezultatele etapei a XXXII-a: Farul Constanta - Sportul Studentesc: 1 - 1, FC Onesti - Laminorul Roman: 3 - 1, Poiana Cimpina - Diplomatic Focsani: 1 - 3, ARO Cimpulung - Midia Navodari: 1 - 0, Tractorul Brasov - Cimentul Fieni: 1 - 2, Apemin Borsec - Metrom Brasov: 0 - 0, Metalul Plopeni - Callatis Mangalia: 1 - 0, Juventus Bucuresti - Fulgerul Bragadiru: 1 - 3.
Etapa viitoare, a XXXIII-a, penultima (sambata, 9 iunie): Fulgerul Bragadiru - Metalul Plopeni (in tur 0 - 1), Midia Navodari - Callatis Mangalia (1 - 3), Diplomatic Focsani - Apemin Borsec (1 - 2), Sportul Studentesc - FC Onesti (4 - 1), Metrom Brasov - Farul Constanta (0 - 1), Laminorul Roman - Precizia Sacele (1 - 0), FCM Poli Iasi - Tractorul Brasov (0 - 3), Cimentul Fieni - Juventus Bucuresti (2 - 2), ARO Cimpulung - Poiana Cimpina (0 - 3).