Steaua a calcat in picioare Ujpest

17 Iulie 2009
686 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua-Ujpest 2-0 (0-0), intr-un joc contand pentru turul doi preliminar a celei de-a doua competitii europene intercluburi, Europa League • Golurile au fost marcate de Romeo Surdu in minutul 48 si Bogdan Stancu in minutul 72 • Stelistii asteapta acum jocul retur pentru a vedea daca vor trece in turul urmator al competitiei

Steaua a debutat aseara cum nu se poate mai bine in cea de-a doua competitie europeana intercluburi, Europa League. Adversara stelistilor in turul doi preliminar a fost echipa maghiara Ujpest, echipa care a terminat sezonul trecut destul de bine in campionatul vecin. In acest joc tur, Steaua nu s-a lasat impresionata de echipa adversa si si-a vazut linistita de jocul ei. Stelistul Bergodi a ales sa trimita in teren un prim 11 format din jucatorii: Tatarusanu- Ninu, D. Goian, Ghionea, P. Marin- Szekely, Onicas, Toja (`82-A. Ionescu), Ochirosii (`46-Stancu)- Surdu (`87-Grzelak), Kapetanos. Oponentul italianului, Willie McStay a trimis pe teren un 11 alcatuit din: Balajcza- Vermes, Vasko, Korcsmar, Pollak- Dudics, Sandor, Stokes, Lambulics- Kabat, Rajczi (`81- Tisza). Stelistii antrenati de Cristiano Bergodi au inceput in forta jocul, fazele curgand la poarta maghiara inca din primele secvente ale jocului. Presiunea stelista si-a spus cuvantul, fundasul Dorin Goian fiind foarte aproape sa-l pacaleasca pe portarul Balajcza, mingea trimisa cu capul de stelist fiind retinuta cu greu de goal-keeper. In minutul zece, atacantul Romeo Surdu trimite o bolta peste portarul oaspetilor, insa stelistii nu au fost pe faza pentru a impinge balonul in poarta goala. Daca in teren lucrurile erau oarecum clare, in tribune suporterii s-au dezlantuit. Fanii maghiari au rupt in stilul caracteristic gardurile tribunei, insa au fost calmati imediat de fortele de ordine. Imediat dupa incidentele din tribune, a urmat o dezlantuire a stelistilor, dar pe teren. In minutul 18, acelasi inepuizabil Romeo Surdu a fost foarte aproape sa deschida scorul. Atacantul a trimis o minge cu capul, pe spate de la aproximativ 11 metri, iar portarul oaspetilor a respins cu dificultate de sub bara transversala. Desi aveau partida la discretie, stelistii nu s-au rezumat doar la joc, ci si la subterfugii. Grecul din atacul stelist, Pantelis Kapetanos si-a lasat coechipierii in zece oameni, dupa ce a lovit fara minge un adversar, arbitrul intalnirii acordandu-i fara ezitare cartonasul rosu. Gestul grecului, care l-a lovit pe Vasko a ingreunat si mai mult jocul Stelei. Pana la finalul primei reprize, jocul a curs mai mult in jumatatea echipei maghiare, dar stelistii nu s-au mai apropiat la fel de mult de buturile adverse, astfel incat scorul la pauza a fost de 0-0.

Pauza aduce linistea

Cea de-a doua repriza a debutat cum nu se poate mai bine pentru trupa lui Bergodi. Decimata dupa eliminarea grecului Kapetanos, stelistii au reusit totusi sa deschida scorul in minutul 48 prin Romeo Surdu. Atacantul a primit o pasa excelenta in interiorul careului de la Bogdan Stancu sI, cu toata poarta goala in fata, a marcat pentru 1-0, aducand linistea in randul celor 8.000 de suporteri stelisti prezenti in tribunele stadionului Steaua. Linistea a revenit total in minutul 55, cand ungurul Korcsmar a vazut cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu. Dupa eliminarea jucatorului oaspete, situatia a revenit la normal, ambele echipe avand cate 10 jucatori pe teren. Nici in a doua repriza suporterii unguri nu s-au linistit. Dupa aproximativ o ora de joc, un suporter ungur a intrat pe teren, insa stewarzii l-au imobilizat imediat, jocul continuand imediat. Cu 20 minute inainte de final, stelistii au majorat diferenta pe tabela de marcaj. Dupa o succesiune de cateva pase, Bogdan Stancu a reusit sa introduca mingea in plasa, dupa ce a trimis mingea printr-un plonjon din interiorul careului mic. Finalul aduce descatusarea in randul stelistilor, fluierul final aducand victoria bine meritata pentru trupa lui Cristiano Bergodi. Patronul Stelei, Gigi Becali s-a aratat extrem de multumit la finalul partidei de cuplul de atacanti Romeo Surdu- Bogdan Stancu. "Voiam un rezultat de calificare. 2-0 e un scor bun. Am avut un adversar care s-a bagat in poarta, am reusit sa castigam. Astazi (ieri-n.r.), cred eu ca am descoperit cuplul de atacanti Surdu-Stancu, ceea ce dupa parerea mea a fost castigul meciului. Nu spun nimic de eliminarea lui Kapetanos", a precizat Gigi Becali. Pentru Steaua urmeaza acum jocul retur, pe 23 iulie, insa scorul inregistrat aseara poate fi unul hotarator in vederea calificarii in turul urmator al competitiei.

Page time :0.1321 (s) | 22 queries | Mysql time :0.023173 (s)