Steaua a castigat in ultimul minut la Targu Mures

22 Noiembrie 2010
701 Vizualizari | 0 Comentarii
Intr-un joc facut praf de arbitrul Alexandru Tudor, Steaua s-a chinuit 91 minute la Targu Mures pentru a obtine o victorie vitala ca sa se mai mentina in cursa pentru titlu. Nu mai putin de patru cartonase rosii au fost acordate in acest meci, de la Steaua fiind eliminat Bicfalvi, iar de la FCM, Bruno Fernandes, Topic si Vasilache. Golul victoriei steliste a fost marcat de Bilasco in al doilea minut de prelungiri. Chiar daca in meciul de la Targu Mures FCM si Steaua trebuiau sa fie personajele principale, prim-planul a fost luat de Alexandru Tudor, arbitru care nu a iertat nimic in aceasta partida. Dincolo de arbitraj, cele doua echipe nu au fost in stare sa ofere vreun pic de spectacol celor peste 8 mii de oameni din tribune. Steaua a avut doi oameni in plus aproape 20 de minute si a declansat asediul la poarta adversa, insa Surdu, Bilasco, Kapetanos sau Bogdan Stancu au ratat pe banda rulanta, Stetca facand minuni intre buturile echipei gazda. Pana la urma, portarul muresenilor a fost nevoit sa se recunoasca invins in prelungirile partidei, cand Marius Bilasco a inscris cu capul din careu, dupa ce Stetca a fost lasat fara sprijin de apararea din fata sa. Steaua a castigat chinuit si pare ca titlul este mai degraba o utopie pentru trupa din Ghencea. Acesta a fost primul meci pentru Meme Stoica, la revenirea in Ghencea, conducatorul Stelei intrand deja intr-un scandal cu viceprimarul din Targu Mures, Claudiu Maior.
In celalalt meci disputat sambata, Universitatea Craiova a pierdut partida de pe teren propriu cu Gloria Bistrita, scor 1-2, golurile ardelenilor fiind marcate de Junior Moraes, iar cel al oltenilor, de Madalin Ciuca. Cu Victor Piturca, suspendat, in tribune, oltenii au inceput tare partida, ratand trei ocazii inca din startul meciului, dar Junior Moraes a fost cel care a deschis scorul, pe contraatac, in minutul 10. Dupa inca doua ocazii mari, ratate de Mihai Costea si Valerica Gaman, pana la urma egalarea a venit de unde se asteptau mai putin bistritenii, tocmai de la fostul lor fundas, Madalin Ciuca, mutat din acest sezon in Banie. Acesta a profitat de o executie spectaculoasa, dar gresita a lui Mihai Costea, care a incercat o foarfeca pe spate. Mingea a sarit, insa, in fata lui Ciuca, iar acesta a impins-o simplu in plasa, pentru 1-1. La carma jocului au fost tot oltenii, dar Bistrita a dat din nou lovitura pe contraatac. Moraes a facut din nou o cursa pe dreapta si l-a invins pe Stanca, la fel ca si la primul gol, cu un sut la coltul lung. In repriza a doua pe teren a fost o singura echipa, dar oltenii nu au reusit sa mai egaleze, in pofida unor ratari uriase ale lui Mihai Costea, Wobay, Ologu, Gangioveanu, Alex Piturca sau Florin Costea.