Steaua a fost umilita la Alba Iulia

3 Mai 2010
623 Vizualizari | 0 Comentarii
Mihai Stoichita
Pe stadionul Cetate din Alba Iulia, in fata unor tribune pline, Unirea a invins pe Steaua cu 2-1, dupa un meci foarte disputat. Rade Veljovic a deschis scorul, Arman Karamian a egalat, pentru ca Florin Dan sa inscrie golul victoriei in repriza a doua. Dupa infrangerea surprinzatoare a celor de la CFR Cluj la Ploiesti, Steaua s-a dus la Alba Iulia pentru a obtine o victorie care sa o mentina in lupta pentru titlu. Meciul a fost unul cu miza si pentru gazde, ardelenii sperand intr-o minune pentru a se mentine in primul esalon. Meciul a fost unul pe viata si pe moarte, cele doua echipe angajandu-se inca din strart intr-o lupta nebuna in zona mediana pentru minge. In prima faza castigatori ai luptei au iesit ardelenii, care au deschis scorul in minutul 24, prin Rade Veljovic. Acesta a inscris in urma unei faze senzationale in care s-a luptat singur in careul advers cu cinci stelisti, marcand pana la urma chiar si tras de tricou din spate. Insa chiar daca au avut mai multa incisivitate si o posesie mai buna, cei din Alba Iulia s-au trezit egalati cu cateva minute inainte de pauza. Ionut Balan a pierdut incredibil o minge in propria jumatate, Arman Karamian a profitat de greseala adversarului si a ramas singur cu Rotaru, pe care l-a invins cu un sut sec din interiorul careului. In prelungirile primei reprize, Adrian Olah si-a trecut in cont o ratare uriasa, acesta sutand mult peste poarta din cativa metri, dupa ce a primit o pasa excelenta de pe stanga, care l-a gasit singur in dreapta careului. A doua repriza si-a pastrat ritmul bun si jocul tensionat. Atat Unirea, cat si Steaua au trecut de mai multe ori pe langa gol, meciul ramanand echilibrat. Ros-albastrii au avut mai multe ocazii de a inscrie si de a trece in avantaj, insa ardelenii au produs din nou surpriza in minutul 83, cand Florin Dan l-a invins pe Zapata din lovitura libera, in urma unei executii de exceptie. Dupa infrangere, patronul Stelei, Gigi Becali, a declarat ca Steaua se va desparti la finalul campionatului de antrenorul Mihai Stoichita, cu cele mai mari sanse sa preia gruparea din Ghencea fiind creditati Victor Piturca sau Ionut Badea. "E prima data cand îl critic pe Stoichita, dar trebuie s-o fac. N-am jucat bine. Cand te bate Alba Iulia, a cui e vina? E si a antrenorului. Cand ai asa un meci pe care trebuie sa-l castigi, e si vina antrenorului. Ai lot mai bun, trebuie sa îi montezi. Nu e vorba ca îl atac, am spus doar ca e si vina lui. "E limpede ca Mihai Stoichita nu va mai continua la Steaua din vara, Steaua nu poate fi batjocura, nu putem continua asa. Vor pleca si 6-7 jucatori. Ne-am batut joc de bani, de 100.000, aducandu-l pe Gora Tall, nu l-a încercat un meci. Pleaca Gora Tall, Parpas, Golanski, Petre Marin, fratii Karamian. Pepe Moreno a plecat deja. Plus ca o sa fac schimb cu doi jucatori, pleaca doi, vin doi, nu pot spune acum despre cine e vorba. "Antrenor poate veni Piturca sau tot un antrenor din Romania, care mi-a spus ca ne vedem la finalul campionatului. E un antrenor sub contract în Liga I, nu e chiar pe partea superioara a clasamentului. E vorba de Ionut Badea de la International. Prima optiune e Piturca", a spus Becali. Pentru moment pentru fostul selectioner al Romaniei a refuzat oferta lui Becali, declarand ca s-ar face de ras cu actuala echipa. "Piturca daca vine antrenor spune ca vrea 5 jucatori, spre exemplu. Poti sa îi iei, vin, nu, nu vin. Piturca mi-a spus azi ca si daca îi dau 3 milioane nu vine, ca se face de ras cu echipa asta. La noi acum e fotbal-turca, un talmes-balmes, dupa ureche. "Nu regret ca l-am dat afara pe Bergodi, nu accept sa mi se calce onoarea în picioare. E posibil ca el sa fi dus Steaua mai sus ca Stoichita. Am ajuns ciuca batailor. Greseala e numai a mea, sunt suta la suta vinovat, numarul 1 trebuie sa raspunda. Nu ma pricep la fotbal si am crezut ca, aducand jucatori, merge asa. Trebuie sa fie oameni profesionisti pentru asta. Cu Piturca sau fara, cu Dinu Gheorghe sau fara, cu Ionut Badea sau fara, om vedea", a declarat Becali pentru sport.ro.

Page time :0.1412 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012976 (s)