Steaua a obtinut prima victorie in Liga Campionilor

14 Octombrie 2008
720 Vizualizari | 0 Comentarii
• Handbalistii de la Steaua Bucuresti au invins cu scorul de 28-26 formatia Cimos Koper, din Slovenia
Echipa Steaua MFA Bucuresti a obtinut prima victorie in grupele Ligii Campionilor. Handbalistii bucuresteni au invins pe RK Cimos Koper din Slovenia, cu scorul de 28-26 (12-16), intr-un meci contand pentru etapa secunda a Grupei E. Pentru campioana Romaniei, aceasta este prima victorie in noul format al competitiei continentale, dupa ce primul meci a fost pierdut in deplasare cu Portland San Antonio din Spania, scor 30-38. Fara victorie de aproape o luna si cu un nou antrenor pe banca, in persoana lui Nicolae Munteanu, Steaua MFA Bucuresti a inceput curajos meciul de la Buzau in compania slovenilor de la Cimos Koper. Primele 15 minute au gasit campioana Romaniei in permanenta la conducere cu cel putin un gol in fata adversarului din Slovenia, Sania, Savenco (2), Georgescu (2) marcand pentru gazde. Nereusind sa profite de doua momente in care s-au aflat pe teren in superioritate numerica, stelistii au gresit nepermis in faza defensiva, permitandu-le slovenilor sa preia initiativa, scrie onlinesport. Foarte activele extreme Brumen (dreapta) si Jovicic (stanga) au facut diferenta pe semicercul Stelei si muntenegreanul Mrvaljevic a punctat pentru 6-5 in minutul 16. Steaua nu si-a mai regasit ritmul si oaspetii s-au distantat la 9-6 (minutul 20), pentru ca la pauza diferenta sa fie de patru goluri, 16-12, dupa ce Blazevic a marcat trei goluri intr-un interval de patru minute. Inspirat in decizia sa, tehnicianul Nicolae Munteanu l-a introdus in teren in debutul reprizei secunde pe veteranul Rudici, acesta schimband total jocul Stelei. Cu trei goluri consecutive in trei minute, Rudici a readus campioana Romaniei in meci, Cimos Koper pastrand doar un avantaj minim (18-17 in minutul 35). De neoprit pe semicercul de 9 metri, internationalul roman Alin Sania a restabilit egalitatea la 18 in minutul 36, echilibrul pe tabela si in joc mentinandu-se pana in minutul 40 (20-20). Steaua a preluat conducerea in urma a doua reusite semnate de extrema Ionut Georgescu (22-21), pentru a se distanta pe tabela dupa golul marcat de Marius Tudor. A doua parte a reprizei secunde a debutat cu reprezentanta Romaniei afisand din nou un moment de slabiciune, echipierii de la Cimos Koper reusind egalarea la 23 (minutul 47) prin Jovicic, pentru a reveni la conducere un minut mai tarziu dupa golul lui Mrvaljevic. Finalul a fost extrem de tensionat si disputat, Steaua egaland la 25 prin Viorel Mazilu, cand mai erau de jucat opt minute din timpul regulamentar. Revenit in atac, nouarul Rudici si-a mai trecut un gol in cont si Steaua conducea din nou, 26-25. Introdus in locul lui Georgescu pe extrema dreapta, Cian a marcat golul de 27-25, cu patru minute inainte de final, pentru ca la faza imediat urmatoare portarul Ivezic sa intervina providential mentinand scorul nemodificat. Mazilu si Brumen au inchis tabela in ultimul minut cu un gol de fiecare parte si Steaua MFA Bucuresti a terminat invingatoare, scor 28-26, in meciul considerat decisiv in economia finala a Grupei E din Liga Campionilor. Echipa care termina pe locul trei continua aventura europeana in Cupa Cupelor, intr-o grupa dominata de rusii de la Cehovskie Medvedi si spaniolii de la Portland San Antonio.

Page time :0.1336 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018824 (s)