Steaua a renascut si a murit in 90 de minute

1 Octombrie 2010
909 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua Bucuresti – SSC Napoli 3-3 (3-1), in grupa K a Europa League la fotbal • Stelistii au avut 3-0, in minutul 15, dar au ramas cu un om mai putin in minutul 31, la eliminarea lui Kapetanos • Impinsi de la spate de arbitrul polonez, napoletanii au egalat in minutul 90+8

Partida dramatica pe Ghencea. La primul meci de la revenirea pe banca Stelei, Marius Lacatus a avut un ghionion fantastic si a ratat un succes meritat in fata lui Napoli. Stelistii au avut 3-0, in minutul 15, dar au ramas cu un om mai putin in minutul 30, la eliminarea lui Kapetanos. Impinsi de la spate de arbitrul polonez, napoletanii au egalat in minutul 90+8. Nici n-au apucat bine italienii sa masoare cu privirea terenul, ca Steaua conducea deja cu 1-0 din primul minut. O centrare din marginea careului a lui Apostol a fost deviata de Cribari, pentru a nu ajunge la Kapetanos, si a intrat in plasa, portarul De Sanctis fiind pacalit de interventia colegului sau. Trupa lui Marius Lacatus a presat insistent in jumatatea adversa, iar in minutul 12, in urma unei faze care nu anunta nimic, s-a facut 2-0. Cristi Tanase a sutat, de la peste 40 de metri, din lateral stanga, De Sanctis a fost surprins prea in fata, mingea l-a depasit in aer si a intrat frumos sub transversala, pentru un gol de senzatie al decarului stelist. La doar trei minute distanta, dupa numai un sfert de ora de joc, tabela de pe Ghencea arata un incredibil 3-0 pentru Steaua. Bonfim a centrat perfect de pe dreapta, la bara a doua, Kapetanos a urmarit cu insistenta mingea si a reluat din voleu, de langa bara din stanga, fara sanse pentru nefericitul De Sanctis, nevoit sa scoata pentru a treia oara mingea din propria poarta. Entuziasmul scorului de pe tabela si avantul de a ataca tot mai periculos au afectat psihicul jucatorilor. Kapetanos a cedat primul si si-a lovit adversarul cu pumnul la o faza de atac. Arbitrul polonez Marcin Borski nu a ratat gestul atacantului grec si a scos imediat cartonasul rosu, lasand Steaua in inferioritate numerica din minutul 31. Eliminarea lui Kapetanos s-a resimtit ulterior, in jocul stelistilor, care au facut, treptat, pasul inapoi, dand ocazia italienilor sa atace tot mai periculos. Iar cu un minut inainte de pauza, Napoli a reusit sa reduca din diferenta. Cribari a sutat fantastic din lovitura libera, mingea a lovit bara din dreapta, de unde a sarit in partea opusa, la debutantul Vitale, care a sutat sec in poarta goala, Tatarusanu fiind cazut langa bara.

Arbitraj penibil!

Repriza secunda a debutat cu o mare ocazie a lui Cavani, acelasi jucator care a avut si ultima mare ocazie de gol a primei parti a intalnirii. Replica Stelei a venit in minutul 54, cand o serie incredibila de ratari ale ros-albastrilor a ridicat publicul in picioare. Nicolita a scapat elegant pe dreapta, a sutat cu efect peste portar, mingea a lovit transversala, apoi bara din stanga, de unde a sarit la Cristi Tanase in careu, dar si acesta a luat la tinta transversala. Dupa cateva minute de acalmie, Napoli a venit tavalug peste Steaua. Semnalul trezirii a fost dat in minutul 73, de Hamsik, care a marcat cu o executie superba de la 30 de metri. Iuresul ofensiv al italienilor s-a intensificat, iar Tatarusanu a fost incercat din plin de suturile celor de la Napoli, iar in fazele in care portarul Stelei a fost depasit, au intervenit salvator Gardos sau Bonfim. Finalul de meci a fost absolut halucinant. Napoli a facut o presiune sufocanta in careul Stelei, timp in care ros-albastrii, parca hipnotizati, au scos cu greu din fata portii mingile periculoase ale oaspetilor. Chiar si cele patru minute suplimentare, devenite, intre timp, opt, au fost pline de ocazii imense de gol pentru Napoli. Iar in minutul 98, Napoli a reusit golul egalizator, prin Cavani. Arbitrul (care a mai fost implicat in cateva scandaluri cu mafia pariurilor, in Polonia) a prelungit meciul cu opt minute, iar daca italienii nu marcau, poate si acum se mai juca. "Imi pare rau, ma doare sufletul. Ii felicit pe baieti pentru cum au jucat, le multumesc suporterilor si trebuie sa mergem mai departe. Din pacate, este terifiant sa conduci cu 3-0 si sa fii egalat in minutul 98", a spus, ragusit, antrenorul Marius Lacatus. "Nu sunt suparat pe baieti. Noi suntem invingatorii morali ai acestui meci. Cat am jucat 11 la 11, am avut 3-0 cu Napoli, dupa gestul iresponsabil al lui Kapetanos, a fost alt meci”, a completat patronul Gigi Becali. Mult mai transant a fost presedintele LPF, Dumitru Dragomir, care l-a pus la zid, pe buna dreptate, pe arbitrul polonez Marcin Borski. In celalalt meci al grupei, Utrecht a facut egal acasa, cu Liverpool.