Steaua a rezistat in infernul de pe Aly Sami Yen

14 August 2008
790 Vizualizari | 0 Comentarii
• Galatasaray- Steaua 2-2 (1-2), in prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor • Un rezultat mare obtinut de echipa antrenata de Marius Lacatus, care se afla acum cu un pas mai aproape de o mare performanta, accederea la masa bogatilor

Cu un stadion arhiplin potrivnic, stelistii au calcat pe gazonul de pe Ali Sami Yen cu speranta unui pas cat mai aproape de stelele din Liga. Si inainte de startul partidei dintre Galatasaray si Steaua, autocarul cu jucatorii "ros-albastrilor" a ajuns la stadionul din Istanbul, acompaniat de fluieraturi si huiduieli vehemente ale fanilor turci, suporterii turcilor incercand sa demonstreze de ce este un infern stadionul Galatei. Cu nou venitul Carlos Toja printre titulari, Steaua a parut decisa sa transeze soarta calificarii inca din prima mansa. Si, dupa trei minute, Dayro Moreno si-a aratat clasa, marcand pentru 1-0. Aykut degajeaza gresit, in spatele lui Arthuro, mingea sare la Moreno, care nu iarta. Jocul bun al Stelei continua si dupa cateva minute, Banel Nicolita a marcat din nou, spalandu-si toate pacatele de pana acum. Desi Steaua a incercat sa calmeze jocul, turcii incet-incet au avansat spre careul lui Zapata si la doar cateva minute dupa ce Nicolita a marcat, Galatasaray a reusit sa reduca din diferenta, Shabani Nonda marcand pentru 1-2, in minutul 20, dupa un sut din interiorul careului.

In continuare, desi Steaua a mai incercat sa-i prinda pe turci pe contraatac, restul reprizei a curs intr-o singura directie, respectiv spre poarta Stelei. Finalul reprizei avea sa aduca si cea mai mare ocazie a partidei, cand Zapata a scos cu un reflex senzational o minge sutata din interiorul careului mic de Nonda, mentinand tabela la un scor de 1-2, cu care s-au si incheiat primele 45 de minute. Din pacate, debutul reprizei secunde nu a fost de bun augur pentru trupa lui Marius Lacatus. Nonda, cu o frumoasa lovitura de cap, aducand egalitatea pe tabela de marcaj si speranta in randul suporterilor Galatei. Presiunea la poarta Stelei a continuat, turcii fiind nu de putine ori foarte aproape de a trece in avantaj pe tabela. Pana la urma, stelistii au echilibrat jocul, astfel incat finalul nu a mai consemnat nimic spectaculos. Scorul de 2-2 inregistrat la finalul jocului ofera o mare sansa Stelei in partida retur de a obtine calificarea in grupele Ligii. Steaua a inceput partida in formula: Zapata - Golanski (min 74-Nesu), Radoi, Goian, P.Marin- Nicolita, Ov. Petre (min60- Ghionea), Lovin, Toja (min 83-Tiago Gomes)- Dayro Moreno, Arthuro. Turcii au replicat cu un prim unsprezece format din: Aykut- Emre, Asik, Sevet, Emre Gungur (min 67-Sabri)- Balta, Arda, Topal (min 46-Ozbek), Sas- Lincon, Nonda. La finalul partidei, cei din tabara Stelei s-au aratat optimisti, atat pentru rezultat, cat si pentru jocul prestat. Valeriu Argaseala, presedintele gruparii din bulevardul Ghencea, a aratat ca rezultatul inregistrat la final avantajeaza Steaua, dar totodata, returul de pe Ghencea va fi mult mai dificil, pentru ca reprezinta meciul decisiv pentru ambele echipe. "Putem sa luam rezultatul ca unul incurajator, dar cred ca poate fi si unul inselator. Am jucat, totusi, destul de bine in seara asta si daca tinem seama ca am mai avut ocazii clare si nu am inscris, am fi putut mai mult. Am dat un randament destul de bun, dar cred ca trebuie felicitata intreaga echipa dupa felul cum a jucat", a pus Valeriu Argaseala. Desi Steaua porneste cu un usor avantaj, meciul retur va fi unul pe viata si pe moarte, ambele echipe tragand sperante in continuare la calificarea in Liga.

Rezultate Tur III Preliminar- prima mansa (la inchiderea editiei)

Galatasaray (TUR) - Steaua (ROM) 2-2 (1-2)
Anorthosis (CYP) - Olympiakos (GRE) 3-0 (2-0)
Sahtior (UKR)- Dinamo Zagreb (CRO) 2-0 (2-0)
Schalke 04 (GER) - Atletico Madrid (SPA) 1-0 (1-0)
AB Aalborg (DAN)- FBK Kaunas (LIT) 2-0 (0-0)
FC Twente (HOL)- Arsenal Londra (ANG) 0-2 (0-0)
Spartak Moscova (RUS)- Dinamo Kiev (UKR) 1-4 (1-2)
Juventus (ITA)- Artmedia (SLV) 4-0 (3-0)
Brann (NOR)- Marseille (FRA) 0-1 (0-1)
Fiorentina (ITA) - Slavia Praga (CEH) 2-0 (1-0)
Sparta Praga (CEH) - Panathinaikos (GRE) 1-2 (1-1)

Mansa tur va avea loc pe 12/13 august, returul fiind programat pentru 26/27 august

Page time :0.1441 (s) | 24 queries | Mysql time :0.020793 (s)