Steaua a trecut de la gulasul maghiar la cimpoiul scotian

24 Iulie 2009
876 Vizualizari | 0 Comentarii
• Ujpest FC- Steaua Bucuresti 1-2 (0-0), in mansa retur din cel de-al doilea tur preliminar Europa League, prin golurile marcate de Vasko si respectiv Janos Skezely si polonezul Grelak • Desi nu au stralucit, stelistii s-au calificat in turul trei preliminar al Europa League, unde vor intalni formatia scotiana Motherwell

Ujpest FC- Steaua Bucuresti 1-2 (0-0), in mansa retur din cel de-al doilea tur preliminar Europa League. Prin cele doua goluri marcate de Janos Szekely si polonezul Grzelak, stelistii s-au calificat fara emotii pentru faza imediat urmatoare a competitiei, unde vor intalni echipa scotiana Motherwell, care a zdrobit echipa albaneza Flamurtari. Desi nu au stralucit, stelistii au reusit sa castige jocul de la Budapesta si sa se califice in faza urmatoare a competitiei. Antrenorul lui Ujpest inceput jocul in formula: Balajcza - Vermes, Vasko, Lambulic, Dudic - Tisza, Sandor, Stokes, Pollak (`67- Toth) - Rajczi, Kabat (`59-Foxi). De partea cealalta Cristiano Bergodi s-a bazat pe un 11 format din: Tatarusanu - Golanski, Baciu, Goian, P. Marin - Szekely, Bicfalvi (`46- Onicas), Toja (`83- Ionescu), Nicolita (`65- Grzelak)- Stancu, Surdu. Bucurestenii au calmat inca din start jocul, ungurii neavand prea multe culoare spre poarta lui Tatarusanu. Daca nu au reusit sa se apropie de poarta stelista, ungurii au trecut la jocul dur, pentru a-si intimida adversarul. Chiar de la bun inceput acesta au provocat nemultumire in tabara bucurestenilor, care au acuzat intrarile la limita ale gazdelor. Cu toate acestea, stelistii au raspuns printr-un joc de tatonare, un joc care a avut scopul de a trage incet-incet balonul spre poarta lui Balajcza. Dupa primele zece minute, ungurii au inceput sa-si arate coltii, dar Tatarusanu si colegii sai au reusit sa scape cu bine si sa mentina scorul alb pe tabela de marcaj. In minutul 15, stelistii au fost foarte aproape de a deschide scorul. Mijlocasul Janos Szekely a primit o minge in partea dreapta, a centrat lung in careu pentru Banel Nicolita, aflat in stanga careului, insa executia acrobatica a acestuia nu a avut efect, foarfeca acestuia trimitand mingea mult peste poarta maghiara. Ulterior, Ujpest a pus stapanire pe joc, in cateva randuri poarta lui Tatarusanu fiind in pericol. Cateva minute mai tarziu, Golanski il angajeaza pe Szekely in partea dreapta, acesta centreaza din nou pentru Nicolita, care trimite mingea aiurea cu o lovitura de cap, mult peste poarta. In minutul 30, Tatarusanu a avut o interventie de exceptie. Portarul stelist s-a intins in careul mic si a respins cu mana dreapta un sut centrare trimis de ungurul Tisza. Ambele echipe s-au grupat apoi la centrul terenului, cautand bresa care ar fi dus la o eventuala sarja ofensiva catre poarta adversa. Finalul primei reprize a fost unul apatic, in care o singura faza a iesit in evidenta. La un duel aerian, stelistul Goian s-a ciocnit de Kabat, ungurul iesind sifonat serios. Capitanul maghiarilor si-a spart capul, el mergand direct la vestiare, cu fata plina de sange. Acest incident a dus chiar la prelungirea primei reprize cu aproximativ 7 minute. Pana la urma, scorul inregistrat la finalul primelor 45 minute a fost de 0-0, echipele intrand la cabine la fel cum au si iesit la inceputul jocului.

Szekely deschide balul

Nici cea de-a doua repriza nu a debutat prea fericit pentru stelisti. Startul a fost intarziat de arbitrul englez Andre Marriner, urmare a incidentelor ce au avut loc in tribunele stadionului din Budapesta. Suporterii celor doua echipe, aflati in tribuna a II-a a stadionului Szusza Ferenc, au intrat in conflict dupa ce fanii maghiari au aruncat cu torte in directia celor romani. In replica, suporterii stelisti au rupt scaune pe care le-au aruncat in fanii adversi. Fortele de ordine au intervenit pentru a calma spiritele, insa arbitrul englez Andre Marriner a decis ca reluarea partidei sa fie intarziata pana ce suporterii au renuntat la violente. Stelistii au inceput mult mai decis cea de-a doua repriza a jocului cu ungurii, poate pentru a aduce linistea in tabara stelista, odata cu accederea in turul urmator al competitiei. Extrema Nicolita a mai avut o ocazie monumentala in minutul 56, insa reluarea sa acrobatica din unghi a fost blocata de portarul maghiar. Dupa cateva minute, Janos Szekely a adus linistea pe banca stelista. Mijlocasul a inscris dupa o faza scoala pornita de pe partea stanga. Treziti din letargie, ungurii au fost foarte aproape sa egaleze, insa Tatarusanu a scos miraculos de sub bara o minge pe care scria gol. Pentru stelisti, linistea a venit odata cu intrarea in teren a polonezului Grzelak. Acesta a reusit sa dubleze diferenta de pe tabela de marcaj, dupa ce a inscris in urma unei centrari de pe dreapta al lui Bogdan Stancu. Scorul general de 4-0 a facut ca Steaua sa priveasca finalul partidei mult mai relaxata. Acest lucru nu a facut decat ca ungurii sa reduca in minutul 82 din diferenta. Vasko a inscris cu o lovitura de cap dupa un corner de pe partea dreapta, corner la care portarul Tatarusanu a iesit aiurea. Finalul a adus descatusarea in tabara stelista, asta si pentru ca in turul urmator va intalni formatia scotiana Motherwell. La finalul partidei, patronul Stelei, Gigi Becali, s-a aratat multumit de jocul prestat de elevii lui Bergodi, laudandu-l chiar pe tanarul Onicas. "Nu am avut nici un fel de emotie la acest meci. A fost un accident ca ne-au dat gol in finalul meciului, dar daca jucam inca sapte ani de acum incolo, ei nu mai reusesc sa inscrie contra noastra. Un lucru am observat, Onicas, atat cat a jucat dupa ce a intrat pe teren, a dovedit ca este peste Bicfalvi. A dat dovada de mai mult rafinament", a spus Gigi Becali.

Page time :0.1199 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013809 (s)