Steaua a tremurat cu Otelul

13 Martie 2010
657 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua a tremurat serios pentru o victorie chinuita pe teren propriu, 1-0 in fata Otelului, succes care duce trupa lui Mihai Stoichita pe primul loc in clasament. Singurul gol al meciului a fost marcat de Bogdan Stancu in prima repriza, otelarii avand o bara in minutul 83. Partida a fost una plictisitoare, fara prea multe realizari la cele doua porti. In urma acestei victorii, Steaua trece pe primul loc al clasamentului, cel putin pana maine, cand joaca CFR Cluj. Dupa ce a invins surprinzator liderul clasamentului, CFR Cluj, echipa lui Dorinel Munteanu s-a deplasat in Ghencea, unde avea sa intalneasca o Steaua decisa sa castige in fata suporterilor aflati in razboi direct atat intre ei, cat si cu patronul Gigi Becali. Acesta a fost si motivul pentru care atmosfera din tribune nu a fost una tocmai de meci. De altfel, jocul a fost unul modest, mai ales in prima repriza. Deschiderea scorului a venit in minutul 11, cand Bogdan Stancu a marcat cu un sut in diagonala dupa o pasa pe culoar de la Kapetanos. Toja putea majora diferenta dupa cateva minute, cand acelasi Stancu l-a gasit cu o pasa de exceptie in careu, insa mijlocasul sud-american a scapat mingea in aut. Replica galatenilor a venit imediat, sutul deviat al lui Salagean trecand putin pe langa vinclu. Tot Salagean putea marca in minutul 27, cand lovitura libera executata de el a fost parata excelent de Zapata. A urmat, dupa cursul jocului, o imensa ocazie a Stelei. Kapetanos a primit o pasa buna in marginea careului, a patruns singur cu Grahovac, insa a fost blocat incredibil de portar in momentul sutului. Prima repriza s-a incheiat cu o mare ocazie a Otelului dupa o greseala a lui Zapata, insa sutul lui Antal in diagonala a trecut alaturi. Daca in prima repriza s-au mai miscat cat de cat lucrurile, in partea secunda a intalnirii jocul a fost de-a dreptul plictisitor. Steaua a tinut cat a putut de minge si a incercat atacuri asezate ca sa castige cat mai mult timp, in vreme ce galatenii n-au reusit prea multe in ofensiva. In minutul 68, Otelul trebuia sa obtina un penalty, dupa ce Axente a fost agatat de Parpas (care trebuia eliminat) in careul lui Zapata, insa arbitrul a lasat jocul sa continue. Steaua s-a apropiat rar de poarta lui Grahovac, iar Zapata a avut emotii mari doar la centrarea din lateral a lui Rapa din minutul 83, cand mingea a cazut pe transversala si a iesit in aut de poarta. Minutele de final au adus o avalansa de atacuri ale otelarilor, ultima faza a meciului aducandu-l in careul Stelei si pe portarul Grahovac, care la o lovitura de colt a trimis cu capul putin pe langa poarta.

Page time :0.1339 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019359 (s)