Steaua - CFR Cluj se va disputa fara spectatori

13 Noiembrie 2010
861 Vizualizari | 0 Comentarii
Comisia de Disciplina a FRF a decis ieri sa suspende dreptul cluburilor Rapid si Steaua de a organiza meciuri cu spectatori pentru o etapa, respectiv doua, ca urmare a incidentelor de la partida directa din sferturile de finala ale Cupei României - Timisoreana. De asemenea, clubul Rapid a primit o amenda de 40.000 lei, în timp ce Steaua a fost penalizata cu 70.000 lei. Potrivit unui oficial al Comisiei de Disciplina a FRF, ambele cluburi au fost judecate din postura de recidiviste. "Ambele echipe au fost judecate pentru tortele aprinse de suporteri din postura de recidiviste, astfel încât s-a dispus suspendarea drepturilor de organizare a meciurilor cu spectatori pentru un meci, în cazul Rapidului, si doua meciuri, în cazul Stelei", a afirmat oficialul Comisiei. Rapid va disputa fara spectatori partida cu Universitatea Cluj, din etapa a XVI-a a Ligii I, în timp ce Steaua va evolua cu portile închise meciurile cu Gaz Metan Medias (etapa a XV-a) si CFR Cluj (etapa a XVII-a).
Echipa Steaua Bucuresti s-a calificat în semifinalele Cupei României dupa ce a învins joi, pe arena "Valentin Stanescu", cu scorul de 1-0 (0-0), formatia Rapid, în sferturile de finala ale competitiei. Partida a fost întrerupta timp de opt minute în prima repriza, dupa ce fanii stelisti au aruncat cu zeci de petarde în teren si înspre tribuna oficiala a stadionului. În minutul 11 al partidei, suporterii stelisti au început sa arunce pe teren petarde, torte, scaune si bete de la steaguri, arbitrul Alexandru Tudor luând decizia de întrerupere a meciului. Jucatorii formatiei Steaua au mers în dreptul sectorului ocupat de fani pentru a le cere sa nu mai arunce cu petarde, iar ulterior au intervenit fortele de ordine, care i-au evacuat pe fanii stelisti pe la Peluza I. Multi dintre sustinatorii echipei Steaua au fost loviti de jandarmi în timpul evacuarii. Presedintele Stelei, Helmuth Duckadam, a anuntat ca, cel mai probabil, va face apel.  "Nu pot sa înteleg aceasta decizie. Noi n-am avut nici o treaba în toate aceste conflicte. Daca noi nu mai organizam nimic, cum sa fim suspendati tot noi? Mi se pare o decizie ilogica. Vom vorbi si la club si probabil ca vom face apel la aceasta decizie", a spus Duckadam.