Steaua ingenuncheata de marele Bayern

18 Septembrie 2008
993 Vizualizari | 1 Comentarii
• Steaua-Bayern Munchen 0-1 (0-1), intr-un meci contand pentru prima etapa a Grupei F din Liga Campionilor • Rezultatul obtinut de CFR Cluj nu a reusit sa o stimuleze suficient pe Steaua, care s-a vazut nevoita sa se incline in fata lui Bayern • Etapa urmatoare o va gasi pe Steaua in Italia, pentru meciul cu Fiorentina lui Adrian Mutu Cel mai bun om al bucurestenilor in partida de aseara, portarul Robinson Zapata, a scos inca o data un gol ca si facut cand Luca Toni a scapat singur cu portarul columbian, care a scos in extremis balonul. Din pacate, timpul scurs pana la final nu a mai adus nimic bun pentru Steaua, care a trebuit sa se recunoasca invinsa in cele din urma. Antrenorul Marius Lacatus a inceput in formula: Zapata - Ogararu, Goian, Ghionea, P. Marin - Lovin, Toja (`77- Ov. Petre) - Semedo, D. Moreno, Szekely (`87- Kapetanos) - Arthuro (`72-B. Stancu). Jurgen Klinsman a replicat printr-un 11 format din: Rensing - Lucio, Demichelis, Van Buyten Lell, Van Bommel, Schweinsteiger (`84-Borowski), Ze Roberto (`74-Ottl), Lahm - Luca Toni, Klose (`46-Podolsky). Imediat dupa finalul partidei, patronul trupei din Ghencea, Gigi Becali, nu si-a ascuns mahnirea pricinuita de rezultat, dar a aratat ca Steaua va prinde primavara europeana si in conditiile rezultatului inregistrat aseara. "Am avut un gol valabil, doua bare. Nu sunt suparat, ii batem la Munchen si ne calificam. In prima repriza am fost amortiti, nu am avut noroc deloc. Mi-au placut Dayro si Zapata, dar la infrangere e greu sa lauzi pe cineva. Eu sunt convins ca ne vom califica. Batem si pe Fiorentina, mergem la victorie peste tot. Revin Nicolita si Radoi, va fi altceva", a spus increzator Becali. Urmatoarea partida pe care o va disputa Steaua in grupele Ligii va fi cea din deplasare impotriva echipei lui Adi Mutu, Fiorentina, care a inregistrat aseara un rezultat mare in fata campioanei din Hexagon, Olympique Lyon. Clasament Grupa E Cel mai bun om al bucurestenilor in partida de aseara, portarul Robinson Zapata, a scos inca o data un gol ca si facut cand Luca Toni a scapat singur cu portarul columbian, care a scos in extremis balonul. Din pacate, timpul scurs pana la final nu a mai adus nimic bun pentru Steaua, care a trebuit sa se recunoasca invinsa in cele din urma. Antrenorul Marius Lacatus a inceput in formula: Zapata - Ogararu, Goian, Ghionea, P. Marin - Lovin, Toja (a77- Ov. Petre) - Semedo, D. Moreno, Szekely (a87- Kapetanos) - Arthuro (a72-B. Stancu). Jurgen Klinsman a replicat printr-un 11 format din: Rensing - Lucio, Demichelis, Van Buyten Lell, Van Bommel, Schweinsteiger (a84-Borowski), Ze Roberto (a74-Ottl), Lahm - Luca Toni, Klose (a46-Podolsky). Imediat dupa finalul partidei, patronul trupei din Ghencea, Gigi Becali, nu si-a ascuns mahnirea pricinuita de rezultat, dar a aratat ca Steaua va prinde primavara europeana si in conditiile rezultatului inregistrat aseara. "Am avut un gol valabil, doua bare. Nu sunt suparat, ii batem la Munchen si ne calificam. In prima repriza am fost amortiti, nu am avut noroc deloc. Mi-au placut Dayro si Zapata, dar la infrangere e greu sa lauzi pe cineva. Eu sunt convins ca ne vom califica. Batem si pe Fiorentina, mergem la victorie peste tot. Revin Nicolita si Radoi, va fi altceva", a spus increzator Becali. Urmatoarea partida pe care o va disputa Steaua in grupele Ligii va fi cea din deplasare impotriva echipei lui Adi Mutu, Fiorentina, care a inregistrat aseara un rezultat mare in fata campioanei din Hexagon, Olympique Lyon. Cu rezultatul inregistrat de CFR Cluj in spate, Steaua a intrat pe gazonul din Ghencea cu gandul la un rezultat mare. Aflata in fata celui de-al treilea sezon consecutiv in grupele Ligii Campionilor, trupa din Ghencea a inceput oarecum timorat partida, primele ocazii aparand la poarta lui Robinson Zapata inca din startul partidei. Germanii au aratat ca nu au venit doar in excursie in Bucuresti si dupa primul sfert de ora si-au trecut in cont primul gol al serii, iar valoarea trupei lui Klinsman si-a spus in cele din urma cuvantul, Van Buyten inscriind pentru 1-0 cu o superba lovitura de cap, dupa ce a fructificat o centrare venita de pe partea dreapta in urma unei lovituri libere. Dupa inscrierea golului, Steaua a cautat sa revina in joc si a impus un ritm mai accentuat. Lovin trimite o torpila de la mare distanta pe care Rensing o respinge in fata lui Semedo, insa din pacate noua achizitie a Stelei trimite mingea in plasa laterala dintr-o pozitie ideala. Golul primit a ambitionat mai mult trupa din Ghencea, care pana la finalul primei reprize s-a aruncat in atac. O mare ocazie trecuta in contul bucurestenilor s-a inregistrat in minutul 30, cand Dayro Moreno a nimerit doar bara portii lui Rensing, dintr-o pozitie ideala. Totusi, marele Bayern nu s-a lasat intimidat de jocul Stelei. Aproape de finalul primei reprize, Zapata si-a aratat clasa inca o data, scotand mingea printr-un reflex senzational la sutul lui Luca Toni. Finalul reprizei nu a mai adus nimic nou, astfel incat fluierul arbitrului gaseste dupa primele 45 minute pe Bayern Munchen in avantaj. Repriza secunda a fost o desfasurare de forte din partea Stelei, care s-a aruncat in atac in cautarea golului egalizator. Poate cea mai mare ocazie a reprizei i-a apartinut brazilianului din atacul Stelei, Arthuro, care a trimis in bara laterala dintr-o pozitie excelenta.