Steaua rateaza primavara europeana

28 Noiembrie 2007
1351 Vizualizari | 0 Comentarii
Valentin Badea
Ghinion fantastic pentru Steaua Bucuresti. Fotbalistii lui Marius Lacatus nu mai au nici o sansa sa prinda primavara europeana, dupa ce nu au scos decat o remiza, 1-1 (1-0), acasa cu Slavia Praga. Jucatorii bucuresteni au facut o partida buna in fata unei echipe modeste a cehilor. Steaua a deschis scorul repede, in minutul 12, prin Valentin Badea, si a mai ratat o sumedenie de ocazii prin acelasi Badea, Ovidiu Petre, Dica sau Marius Croitoru. In repriza a doua, gazdele au facut pasul inapoi, dar chiar si asa, au tinut mingea departe de poarta lui Zapata, somer in primele 75 de minute.

Totul s-a naruit insa in minutul 76, cand Senkerik a egalat cu o frumoasa lovitura de cap la singura ocazie mai de Doamne-ajuta a cehilor. Astfel, Steaua va parasi timpuriu Cupele europene, dupa meciul de adio de la Londra, in fata lui Arsenal. In celalalt meci din aceasta grupa, Sevilla a invins cu scorul de 3-1 pe Arsenal si cele doua formatii vor merge la brat in optimile de finala ale Ligii Campionilor, indiferent de rezultatele din ultima etapa. Desi au aratat ca nu sunt cu nimic mai presus de Steaua, cehii de la Slavia Praga vor merge in Cupa UEFA, in timp ce trupa lui Lacatus se va intoarce la mocirla din campionatul intern, la disputele cu CFR Cluj sau Dacia Mioveni. Impotriva Slaviei Praga, antrenorul Marius Lacatus a trimis in teren urmatorul unsprezece: Zapata - Emeghara, Goian, Rada, Nesu - Croitoru, Lovin, Ovidiu Petre, Adrian Neaga - Dica - Badea. Pe parcursul meciului au mai jucat Bicfalvi, Surdu si Cristocea.

Page time :0.1424 (s) | 22 queries | Mysql time :0.026041 (s)