Steaua respira!

24 Septembrie 2010
908 Vizualizari | 0 Comentarii
Banel Nicolita a salvat Steaua
• Gaz Metan CFR Craiova – Steaua Bucuresti 0-1 (0-0), in 16-imile Cupei Romaniei • Singurul gol al unui meci in care Steaua s-a chinuit serios a fost marcat de Banel Nicolita • Edi Iordanescu a castigat, astfel, primul joc pe banca tehnica a Stelei

Steaua s-a calificat cu emotii in optimile Cupei Romaniei, dupa ce a invins la limita, scor 1-0, pe Gaz Metan CFR Craiova, meci disputat pe arena Ion Oblemenco. Singurul gol al meciului a fost marcat de Banel Nicolita, in repriza secunda. Steaua a mai avut o bara in prima repriza, prin Romeo Surdu. Meciul trebuia sa fie la discretia Stelei, insa apararea perfecta a oltenilor si evolutia absolut magnifica a portarului Neagoe au facut ca ros-albastrii sa transpire degeaba pana la pauza. La primul meci ca antrenor pe banca Stelei, Edi Iordanescu a fost scos din sarite de ratarile pe banda rulanta ale stelistilor. Trupa din Ghencea a avut aproape faza de atac si ocazia de gol in prima parte a intalnirii. Surdu, Nicolita, Bilasco, Apostol sau Onofras au avut nenumarate ocazii de a deschide scorul, insa mingea s-a incapatanat sa nu intre in poarta. Singurul moment al primei reprize cand Neagoe a fost batut a fost cu patru minute inainte de pauza, cand oltenii au fost salvati de bara, la lovitura de cap a lui Romeo Surdu. Partea secunda a meciului a fost la fel de viu disputata. Vazand ca oltenii prind tot mai mult curaj, Edi Iordanescu a bagat in teren artileria grea, trimitandu-l in teren pe Bogdan Stancu, in locul lui Brandan, pentru a pune si mai multa presiune pe poarta adversa. Iar oportunitatea a venit cateva secunde mai tarziu. Surdu a centrat cu capul din stanga careului, Bilasco a ratat intalnirea cu mingea in fata portii, dar balonul a ajuns la Nicolita, a carui lovitura de cap n-a mai putut fi parata de portarul Neagoe. Pana la final, jocul a fost destul de echilibrat. Ambele echipe au aratat un joc frumos si spectaculos, cu multe faze de atac bine construite si destule ocazii de a inscrie. Scorul a ramas, insa, neschimbat pana la ultimul fluier al lui Adrian Comanescu. Tot aseara, s-au mai disputat doua partide din 16-imile Cupei Romaniei. Desi a folosit mai multe rezerve, Astra Ploiesti a eliminat Otelul Galati, dupa un 2-1 reusit pe stadionul din Ploiesti, ambele goluri ale Astrei fiind marcate de Raymond Lukacs. Eugen Craciun a fost eliminat de la Astra in ultimele minute, iar golul otelarilor a fost marcat in prelungiri, de Giurgiu. De asemenea, si FC Brasov a ajuns in optimi, dupa ce a invins cu 1-0 pe Chimia Brazi, dupa un gol reusit de fostul atacant al Politehnicii Iasi, Lamine Diarrassouba.

Tabloul complet al rezultatelor din 16-imile Cupei

Vointa Sibiu - Gaz Metan Medias 3-1; Universitatea Cluj - Victoria Branesti 1-0, ACU Arad - CFR Cluj 0-1, Minerul Lupeni - Universitatea Craiova 0-5, Rapid Bucuresti - Petrolul Ploiesti 5-0, Alro Slatina - FC Vaslui 0-0 (4-3 - pen.), Unirea Urziceni - Delta Tulcea 1-0, Sportul Studentesc - CS Otopeni 3-1, FC Silvania - FCM Targu Mures 0-1, Gloria Bistrita - Astra Ploiesti II 3-0, Juventus Bucuresti - FC Timisoara 1-3, Pandurii Targu Jiu - Viitorul Constanta 3-2, Dinamo Bucuresti – Ceahlaul 2-0, Chimia Brazi – FC Brasov 0-1, Astra Ploiesti – Otelul 2-1, Gaz Metan CFR Craiova – Steaua 0-1.

Page time :0.1269 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013916 (s)