Steaua revine in lumea buna a fotbalului

28 August 2009
584 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa un joc slab, Steaua s-a calificat aseara in grupele Europa League. Steaua a invins cu 2-1 echipa irlandeza St. Patrick, prin golurule marcate de Banel Nicolita, in minutul 80, si Razvan Ochirosii, in minutul 89, in timp ce pentru St Patrick`s a marcat Cawley, in minutul 57. Cu scorul general de 5-1, Steaua merge mai departe, inregistrand victorie dupa victorie in Europa. Totusi, trupa lui Bergodi nu a stralucit deloc aseara. Modesta echipa irlandeza St. Patrick`s a reusit sa le provoace stelistilor motive de ingrijorare. Cu exceptia finalului primei reprize, stelistii nici macar nu s-au vazut pe teren, fiind complet depasiti de micuta trupa din Irlanda de multe ori. Cu toate acestea, bucurestenii s-au calificat, scorul general pe ambele manse fiindu-le favorabil. Stelistii se vor gasi astazi la tragerea la sorti pentru grupele competitiei europene in urna capilor de serie si asta pentru ca portughezii de la Nacional Madeira i-au eliminat pe rusii de la Zenit Sankt Petersburg, astfel incat un cap de serie a cazut. Peste toate, trecand peste calificare, Steaua nu s-a regasit deloc aseara. Jocul a fost unul mai mult sters, Steaua jucand de multe ori in van. Antrenorul Jeff Kenna a trimis in teren un 11 format din: Rogers - Lynch, Harris (`86-Gavin) Partridge, Stevens (`46-Ryan) - Cawley - O`Brien, Byrne (`79-Dempsey), O`Connor, Guy - Quigley. In schimb, antrenorul Stelei, Cristiano Bergodi a ales sa trimita un 11 format din: Zapata - Golanski, Tudose, Ghionea, Ninu - Onicas - Szekely (`86-Szekely), A. Ionescu, Grzelak (`57-Nicolita)- B. Stancu (`79-Surdu), Bibiskov. Prima repriza a jocului a fost o copie la indigo a primei reprize din partida cu Motherwell din deplasare. Stelistii nu s-au vazut la fel de bine in teren ca in jocul de la Bucuresti si cu toate ca au condus ostilitatile, elevii lui Cristiano Bergodi nu au reusit sa fructifice vreuna din rarele ocazii avute. In general, jocul a fost inchis de irlandezi, care s-au chinuit din rasputeri sa mentina mingea cat mai departe de poarta lor si sa o aduca cat mai aproape de careul lui Zapata. Steaua a mai sters din anonimat abia spre finalul primei reprize, cand timp de cateva minute bune, la poarta irlandezilor a fost un adevarat asediu si doar ghinionul a facut ca Steaua sa nu intre la cabine in avantaj. Debutul reprizei secunde a fost unul naucitor, irlandezii dand lovitura. Tudose gafeaza incredibil in interiorul careului, atacantul irlandez Cawley reuseste sa-i fure mingea stoperului stelist si sa inscrie in poarta lui Zapata. Steaua si-a revenit greu, spre final, atunci cand Nicolita a reusit sa egaleze pe tabela de marcaj si sa aduca linistea. Certitudinea a venit din partea tanarului Ochirosii, care a izbutit sa marcheze in ultimul minut de joc golul izbavitor, golul care a consfintit calificarea Stelei in grupele Ligii Europa. Astazi, atat stelistii, cat si celelalte echipe romanesti calificate in grupele Ligii Europa asteapta tragerea la sorti, pentru a-si afla viitorii adversari. Dintre toate echipele romanesti, doar Steaua va intra in urna capilor de serie, celelalte nefiind trecute in acest capitol.

Page time :0.1349 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019480 (s)