Steaua si Dinamo au facut antireclama fotbalului

9 Mai 2009
735 Vizualizari | 0 Comentarii
Claudiu Niculescu
Doua goluri norocoase, multi nervi, o sumedenie de cartonase galbene si un joc apatic: acestea au fost ingredientele marelui derby Steaua - Dinamo. O partida modesta in care cele doua echipe au oferit un spectacol jalnic, cu executii modeste in care Steaua a incercat mai mult, dar fara sor, iar dinamovistii au parut ca sunt deja campioni si au intrat in vacanta. Cand toata lumea astepta un spectacol fotbalistic, cele doua formatii au dovedit inca o data, daca mai era nevoie, ca fotbalul romanesc este in declin si ca ambitiile europene sunt simple utopii. Daca pe teren jucatorii au fost adormiti, in tribune si in afara stadionului, spectatorii au fost foarte activi. Cateva incidente "normale" cu jandarmii si scandarile obscene la adresa adversarului au sustinut tensiunea dinaintea marelui derby al Romaniei. In prima repriza, cele doua combatante au incercat sa-si surprinda adversara prin suturi de la mare distanta, care n-au punctat decat la capitolul "Diverse". Drept urmare, dupa primele 45 de minute super-tacticizate, scorul era egal 0-0. Prima mutare dupa pauza a facut-o Mircea Rednic, antrenorul dinamovist trimitandu-l in teren pe Claudiu Niculescu in locul lui Gabriel Torje, care nu s-a evidentiat deloc in prima repriza si avea si un cartonas galben. Multele pase gresite ale lui Dayro Moreno l-au exasperat pe Lacatus, columbianul fiind inlocuit pana la urma cu Ochirosii. Nici Rednic nu a scapat de nervi, slabiciunea din defensiva aratata de Izvoranu, care a fost depasit usor de stelisti in flancul drept, determinand inlocuirea acestuia cu Lucian Goian. In inceputul partii secunde, Lacatus il inlocuise si pe Plesan, nerefacut dupa seria lunga de accidentari, cu tanarul Bicfalvi. Mutarea tehnicianului stelist s-a dovedit castigatoare abia in minutul 81, cand o minge care a circulat pe traseul Kapetanos-Stancu, a ajuns la Bicfalvi, care a sutat naprasnic de la 20 de metri, mingea fiind usor deviata de Moti, suficient cat sa-l puna pe Matache pe picior gresit, mingea intrand in poarta. Bucuria stelistilor a tinut insa doar sapte minute. Goian a acordat o lovitura libera la 30 de metri de poarta lui Zapata, specialistul fazelor fixe dinamoviste, Claudiu Niculescu, a sutat in forta, si, ca si la golul stelistilor, mingea deviata acum de Petre Marin cu spatele a intrat in poarta, Zapata fiind plecat pe centrare. Astfel, cu doua devieri norocoase, avea sa se incheie marele derby al fotbalului romanesc. Dupa meci, Gigi Becali era convins ca Steaua merita sa castige partida, desi a recunoscut ca jucatorii lui Lacatus nu au facut un meci prea bun. "I-am dominat tot timpul pe Dinamo, meritam sa castigam. Am vazut jucatorii celor doua echipe, parca erau sedati. Ma si intrebam la pauza, ce naiba se intampla cu ei", a declarat Gigi Becali.

Page time :0.1923 (s) | 22 queries | Mysql time :0.068771 (s)