Steaua si Rapid au remizat pentru Otelul

9 Noiembrie 2010
681 Vizualizari | 0 Comentarii
• Rapid Bucuresti – Steaua Bucuresti 0-0, in derby-ul etapei 14 a Ligii I de fotbal • Stelistii au avut doua bare prin Tanase si Surdu, iar aceasta remiza ajuta liderul Otelul Galati • Tot ieri, Victoria Branesti a invins pe Unirea Urziceni cu scorul de 4-1, dupa ce ialomitenii au condus cu 1-0

Rapid si Steaua s-au neutralizat reciproc si au terminat la egalitate, scor 0-0, un rezultat numai bun pentru liderul Otelul Galati. Giulestenii au avut ocazii de gol mai mari in prima repriza prin Spadacio si Marcos Antonio, dar Steaua a avut cele mai mari ocazii in repriza secunda, la cele doua bare ale lui Cristi Tanase si Romeo Surdu. Cu o atmosfera senzationala, ca de obicei, in tribune Rapid si Steaua au oferit un joc inchis, extrem de tacticizat si lipsit de faze prea multe de poarta. Steaua a avut mai mult posesia in prima repriza, insa nu i-a iesit nimic pe atac. Desi a plimbat mingea pe toate zonele terenului advers, trupa din Ghencea a ajuns mai rar in careul lui Bornescu si, chiar si cand a facut-o, n-a reusit sa traga periculos la poarta. De cealalta parte, Rapidul a atacat mai organizat, cu pase scurte si in viteza, dar n-a reusit sa-si creeze in primele 45 de minute decat doua ocazii. Prima a venit in minutul 20 la o lovitura libera din 20 metri obtinuta si executata de Spadacio, al carui sut a trecut la o palma de vinclu. Cea mai mare ocazie a primei parti a fost, insa, cea din minutul 34. In urma unui corner de pe dreapta, mingea a ajuns la Marcos Antonio, a carui lovitura de cap cu pamantul a fost respinsa cu piciorul de pe linia portii de portarul ros-albastrilor. Giulestenii au mai avut cateva faze bune de atac pana la pauza, in doua dintre acestea Tatarusanu intervenind departe de propria poarta pentru a indeparta pericolul. Dupa ce la Steaua a intrat Kapetanos, iar la Rapid a intrat Herea, jocul a avut o alta infatisare in repriza secunda. Candido Costa a semnat prima ocazie la cateva minute de la reluarea jocului, sutul sau din marginea careului fiind respins cu emotii de Tatarusanu de la vinclu. Replica Stelei a venit in minutul 55, cand trupa lui Marius Lacatus a avut prima mare ocazie de gol.

Bornescu, salvat de bare

Tanase a sutat magnific din afara careului in diagonala, dar Bornescu a fost salvat de bara din stanga sa. Mingea a sarit din bara la Surdu, acesta a trimis tare in fata portii, dar Stancu n-a reusit sa impinga in poarta din cativa metri. Marile ocazii au continuat sa apara. Si tot la poarta lui Bornescu, salvat inca o data de bara in minutul 67. Surdu a primit o pasa ideala in stanga careului, a preluat fara probleme complet singur si nestingherit de nimeni a sutat violent direct in transversala. Steaua ar putea da vina pe ghinion pentru aceasta ratare incredibila, dar mai mult e vorba de precipitare, dintr-o astfel de pozitie fiind imposibil sa ratezi. Jocul ros-albastrilor s-a aprins si mai mult, stelistii avand o perioada foarte buna in care au presat insistent in careul advers. Dar apararea giulesteana a reusit sa scape de fiecare data de pericol. Bicfalvi si Martinovic au reluat cu capul pe poarta doua centrari din corner, insa in prima faza au respins rapidistii, apoi Bornescu a retinut pe centrul portii. Portarul rapidist a reusit apoi sa-si lanseze colegii pe un contraatac supranumeric, mingea a ajuns la Mihai Roman, a carui torpila de la 25 de metri a fost boxata de Tatarusanu in fata, stelistii scotand apoi mingea din careu. Jocul s-a mutat la cealalta poarta, unde Rapid a avut in minutele de final trei ocazii in aceeasi faza. Mai intai, sutul lui Cesinha a fost deviat la Sburlea, acesta a trimis cu capul, dar Tatarusanu a respins pana la Roman, al carui sut din intoarcere a trecut peste poarta. Pana la urma, s-a terminat 0-0, un rezultat care nu ajuta pe nici una dintre cele doua echipe.
Cele doua formatii se vor intalni joi, tot in Giulesti, de aceasta data in Cupa Romaniei. Tot ieri, Victoria Branesti a invins pe Unirea Urziceni cu scorul de 4-1, intorcand scorul de 0-1 pentru ialomiteni. A fost o victorie meritata a echipei din Branesti, la finalul unui joc destul de tensionat. Semedo a deschis scorul in prima repriza, Vasile Olariu a egalat din penalty inainte de pauza, Vali Simion, Olariu, iar din penalty si Cornel Coman marcand pentru Branesti in repriza secunda.