19 Noiembrie 2001
830 Vizualizari | 0 Comentarii
Trei goluri din ofsaid pentru gazde

•Unirea Negresti - RATC CFR Moldova Iasi 5-1 (2-1)

Partida dintre Unirea Negresti si RATC CFR Moldova Iasi a debutat foarte bine pentru oaspeti, care au atacat sustinut poarta aparata de Ciochina. Mai mult chiar, in min. 21, Padurariu ii paseaza la marginea careului de 16 metri lui Feraru, cel care deschide tabela cu un sut in coltul lung: 1-0 pentru transportatori ! Noua minute mai tarziu (30'), in urma unei lovituri libere acordata gratuit de "centralul" GETA Stanga, ex-ieseanul Andrus (fost la Poli Unirea, ca si mijlocasul Condurache) reuseste egalarea in contul gazdelor, printr-un sut de la 35 metri (1-1). Cu un minut inaintea pauzei (44'), gazdele inscriu un nou gol, de data aceasta prin Barnoveanu, cel care face doua driblinguri si suteaza plasat din 16 metri, in coltul lung al portii lui Comisu (2-1). In partea a doua a confruntarii de la Negresti, iesenii rateaza doua mari ocazii de gol prin Feraru (46') si Murgu (81'), primul sutand slab din 14 metri, dupa ce a scapat singur in careul localnicilor, iar al doilea reluand cu capul pe langa poarta adversa. Si cum ocaziile se razbuna, urmeaza trei goluri ale aceluiasi Onofrei (Unirea), toate trei insa in urma unor situatii de ofsaid ! In min. 83, aflat in ofsaid, Serbanoiu suteaza in Sarbu (intrat dupa pauza in locul lui Comisu), mingea ajunge la Onofrei, care inscrie din 6 metri (3-1). Oaspetii se arunca din nou in atac, dar acelasi Onofrei inscrie pentru 4-1, in min. 85, dar el se afla in ofsaid. In min. 88, Ipate trimite balonul in bara portii gazdelor, aparatorii "uniristi" resping spre centrul terenului si Onofrei, aflat din nou intr-un ofsaid nesemnalizat pe tusierul Petrescu, reuseste sa scape spre gol (5-1). Intr-un joc cu un scor neconform cu situatia de pe teren, sub conducerea brigazii Geta Stanga - D. Petrescu si M. Sandorino (toti din Braila), au evoluat urmatoarele garnituri:
- Unirea Negresti: Ciochina - Asaftei (Dura 66'), Nicolae, Rotariu, Ababei, Rotundu - Barnoveanu, Andrus, Condurache - Doltu (Serbanoiu 72'), Onofrei.
- RATC CFR Moldova Iasi: Comisu (Sarbu 46') - Luiuz, P. Dragoi, Voicu, Tesoi, Varlan - Padurariu, L. Popescu (Ipate 65'), Ilade - Feraru, Paun (Murgu 78').
Meciul a fost supervizat din partea FRF de catre bucuresteanul Victor Cruceanu. La finalul jocului, antrenorul iesean Dan Cananau ne-a declarat urmatoarele: "Scorul este prea mare in favoarea echipei din Negresti si este ca urmare a lipsei de concentrare a echipei mele la finalul partidei, dar si a bataii de joc a unui tusier, acest Petrescu, care a dorit probabil sa se razbune pe noi ! La 3-1 pentru gazde, dupa un ofsaid de 2-3 metri, ne-am cam luat de el si probabil a dorit apoi sa se razbune. Centralul partidei a fost rezonabil, dar tusierul a fost un nenorocit! Si nici nu am stiut sa profitam de ocaziile avute si sa inscriem mai multe goluri".