20 August 2001
1333 Vizualizari | 0 Comentarii
Nimic la nimic

•RATC CFR Moldova Iasi - Cimentul Bicaz 0-0

Nou promovata RATC CFR Moldova Iasi a debutat sambata in cel de-al treilea esalon al fotbalului romanesc impotriva formatiei Cimentul Bicaz, oaspetii prezentand o garnitura tanara si ambitioasa. Meciul disputat pe stadionul "Nena-Constructorul" a scos la rampa si cateva elemente nedorite, prin faptul ca partida a inceput cu 8 minute intarziere din lipsa masinii Ambulantei la teren la ora solicitata, iar in tribunele arenei "brunetii" din zona au consumat din belsug bauturi alcoolice, lucru strict interzis intr-o incinta sportiva. Mai mult chiar, unul dintre acestia l-a luat la injurat, la un moment dat, chiar pe antrenorul iesean Dorinel Toiu, dar nici acesta din urma nu a ramas dator. Revenind la meciul propriu-zis, sa mentionam ca fotbalistii din Bicaz au dominat clar in prima repriza, ratand mari ocazii de gol prin Gaucan (minutul 23) si Tutuianu (minutul 38). Scapate de tracul debutului intr-o categorie superioara, gazdele au evoluat mult mai bine in partea a doua a disputei, ratand si ele mari ocazii de a deschide scorul, prin Voicu (min.56), Paun (min.61), Botezatu (min.70 si min.79). De remarcat ca, in minutul 72, ieseanul Stefancu a "reusit" un sut cu mult peste poarta lui Olteanu, mingea a lovit bara verticala a "H"-ului de la rugby si s-a dus in transformare. Daca eram la un meci de rugby putea fi 3-0 pentru gazde, dar asa tabela a ramas nemodificata si meciul s-a incheiat cu "nimic la nimic" (0-0), chiar daca oaspetii au mai ratat si ei o ocazie rarisima in min. 85, prin Gaucan. Sa mai remarcam si faptul ca, in minutul 89, au vazut "rosu" inaintea ochilor jucatorii Stefancu (Iasi) si Mortun (Bicaz), ei fiind eliminati pentru lovirea adversarului. Sub conducerea brigazii de arbitri alcatuita din Robert Podar (Turda), Miclos Nagy (Cluj) si Horia Bochis (Dej) au evoluat urmatoarele efective:
RATC CFR Moldova Iasi: Comisu - Raileanu, Vasluianu, Catusanu, Stefancu - Voicu (Botezatu - min. 67), Agapi (Padurariu - min. 85), L. Popescu, D. Romila - Paval, Paun. Antrenori: Dorinel Toiu si Dorel Stafie.
Cimentul Bicaz: Olteanu - Filipescu, Vacaru, Arsene, Coanda - Ramniceanu (Marian Gheorghe - min. 82), Gaucan, Benghiu (Crivoi - min. 78), Viorel Gheorghe (Mortun - min. 31) - Tutuianu, Curca. Antrenori: Gheorghe Voinitchi si Olimpiu Niculescu.
Observatorul partidei a fost focsaneanul Cristian Rusu, iar cel mai bun jucator de pe teren s-a dovedit ieseanul Dan Romila, un talentat "dispecer" la centrul terenului si un bun executant al loviturilor libere cu piciorul stang. La meciul de sambata au fost peste 500 de spectatori, iar caldura de peste 30 grade Celsius a estompat mult din elanul "actorilor" de pe terenul de joc.

Dorinel Toiu recunoaste ca mai are mult de lucru

Dupa partida, la vestiarele stadionului din Alexandru cel Bun, denumit si "Maracana" ieseana, antrenorul principal al gazdelor, Dorinel Toiu, ne-a facut urmatoarea declaratie: "A fost un joc cu doua reprize diferite. In prima, debutul in Divizia C i-a marcat pe jucatorii mei, care au evoluat slab, dar in repriza secunda ne-am revenit si am ratat mari ocazii de gol si victoria finala. Ca o concluzie pot mentiona ca nu am reusit inca sa rezolvam problemele echipei din punct de vedere tehnico-tactic si mai avem mult de lucru pe viitor".
Celelalte rezultate ale etapei inaugurale de sambata au fost: Gloria Zemes - Sportul Municipal Vaslui 0-2, Unirea Negresti - FC Botosani 0-5, Rulmentul Birlad - Aerostar Bacau 2-0, Pro Mobila Crucea - Poli Unirea Iasi 2-1 si Ceahlaul II Tirgu Neamt - FCM CFR Pascani 3-1. Meciurile Rafinaria Darmanesti - Foresta II Falticeni si Bucovina Radauti - Telecom Iasi se vor juca marti, de la ora 17.
In runda a II-a din seria I a Diviziei C, pe 25 august (ora 11), vor avea loc partidele: SM Vaslui - RATC CFR Moldova Iasi, FC Botosani - Gloria Zemes, Aerostar Bacau - Unirea Negresti, Foresta II Falticeni - Rulmentul Birlad, Poli Unirea Iasi - Rafinaria Darmanesti, FCM CFR Pascani - Pro Mobila Crucea, Telecom Iasi - Ceahlaul II Tirgu Neamt si Cimentul Bicaz - Bucovina Radauti.