Suc de portocale pentru calificarea in sferturi

14 Iunie 2008
719 Vizualizari | 0 Comentarii
• Olanda a invins cu scorul de 4-1 selectionata Frantei, s-a calificat in sferturile de finala ale Euro 2008 si permite Romaniei sa viseze in continuare la iesirea din grupa mortii • Tricolorii lui Victor Piturca au mai multe variante pentru calificarea in sferturi, dar daca inving Olanda in meciul de marti ies din aceasta grupa indiferent de rezultatul meciului Franta - Italia

Zi perfecta pentru tricolori. Dupa ce au remizat, 1-1, cu Italia, fotbalistii lui Victor Piturca sunt avantajati de rezultatul meciului dintre Olanda si Franta. Portocala mecanica a distrus Franta, pe care a invins-o cu scorul de 4-1, si romanii viseaza cu ochii deschisi la sferturi. Echipa lui Van Basten a trecut de Franta, dupa o evolutie incantatoare, astfel ca sansele Romaniei de a ajunge in sferturile de finala sunt acum destul de mari, avand in vedere ca batavii sunt deja calificati in sferturi, de pe primul loc. Prima repriza a fost destul de echilibrata, insa Olanda a intrat la cabine cu 1-0, dupa reusita lui Kuyt, care a trimis cu capul excelent, dupa o lovitura de colt. Inceputul de meci a apartinut clar batavilor, care au reusit sa deschida scorul dupa doar zece minute. Pana spre finalul primului mitan, Olanda a controlat tactic intalnirea, iar Franta nu a reusit sa puna reale probleme. Totusi, Henry si Govou puteau sa egaleze, insa Van der Sar a intervenit de fiecare data foarte bine. Repriza secunda a inceput cu o faza discutabila. Sutul-centrare al lui Malouda l-a lovit in mana pe Ooijer, care se afla in careu, insa Herbert Fandel a hotarat sa nu acorde lovitura de pedeapsa, starnind mania francezilor, care au protestat vehement. In plina dominare a Frantei, Olanda a dat lovitura de gratie, dupa ce Van Persie a marit avantajul batavilor in minutul 60, dupa un contraatac excelent. Robben l-a gasit excelent pe Van Persie in fata portii, care a indeplinit o simpla formalitate.

Calcule

Elevii lui Domenech nu au renuntat la lupta, iar Henry a reusit sa reduca din diferenta in minutul 71, dupa pasa foarte buna trimisa de Sagnol. Olanda a dovedit ca este cu adevarat o echipa mare si a revenit imediat, marcand golul al treilea la un singur minut dupa reusita Frantei. Introdus pe teren in repriza secunda, Robben a dovedit ca este un jucator de mare clasa, punctand pentru 3-1, desi era marcat de Thuram. La acest scor, cartile erau deja facute, iar francezii nu au mai reusit sa se concentreze. Mai mult, Olanda a facut 4-1, dupa golul antologic reusit de Sneijder, care a inscris cu un sut de senzatie. Finalul de repriza a fost unul linistit, Olanda dovedind ca este cea mai buna echipa de la Campionatul European, dupa doua victorii categorice cu Italia si Franta: 3-0, respectiv 4-1. Dupa cele doua rezultate de ieri seara (Romania - Italia 1-1 si Olanda - Franta 4-1) tricolorii lui Victor Piturca au mai multe variante pentru calificarea in sferturi, dar daca inving Olanda in meciul de marti ies din aceasta grupa indiferent de rezultatul meciului Franta - Italia. Dupa doua jocuri, Romania ocupa locul secund in grupa cu 2 puncte si daca face un egal sau pierde cu Olanda, atunci romanii sunt la mana jocului dintre Franta si Italia, care ar trebui sa se termine doar cu o remiza. Mai mult decat atat, daca partida dintre Franta si Italia se termina 0-0, atunci tricolorii pot sa piarda jocul cu Olanda chiar si la o diferenta de 2 goluri sau chiar si trei goluri, dar cu gol marcat (adica 1-4 de exemplu). Ultimele jocuri din aceasta grupa a mortii, Romania - Olanda si Franta - Italia, sunt programate marti, 17 iunie, de la ora 21.45.

Caseta tehnica a meciului

Olanda - Franta 4-1
Marcatori: Kuyt (`9), Van Persie (`59), Robben (`72), Sneijder (`90+2) / Henry (`71)
Stadion: Stade de Suisse - Berna
Spectatori: 32.000
Formatii: Olanda: Van der Sar - Boulahrouz, Ooijer, Mathijsen, Van Bronckhorst - De Jong, Engelaar (Robben `46) - Kuyt, Van der Vaart (Bouma `78), Sneijder - Van Nistelrooy. Antrenor: Marco van Basten.
Franta: Coupet - Sagnol, Thuram, Gallas, Evra - Govou (Anelka `75), Toulalan, Makelele, Malouda (Gomis `60) - Ribery - Henry. Antrenor: Raymond Domenech.
Arbitri: Herbert Fandel - Carsten Kadach, Volker Wezel (toti din Germania)