Succes dublu pentru baschetbalistii de la UPA

18 Aprilie 2005
1011 Vizualizari | 0 Comentarii
•Universitatea Petre Andrei (UPA) a invins in primele doua meciuri ale barajului pentru mentinerea in prima liga formatia CSU Forex Brasov •Ambele partide s-au disputat la Iasi, in Sala Polivalenta, si au fost castigate categoric de echipa lui Paul Paveliuc •In primul joc, disputat sambata, iesenii s-au impus cu scorul de 88-81 •Al doilea meci a fost castigat aseara de UPA cu scorul de 93-88 (24-30, 16-16, 25-18, 28-24)

La sfarsitul unui sezon in care au trecut de la agonie la extaz, baschetbalistii de la Universitatea Petre Andrei (UPA) au debutat cu dreptul in razboiul cu echipa CSU Forex Brasov pentru mentinerea in prima liga. Primul joc, gazduit sambata de Sala Polivalenta din Iasi, a fost castigat de echipa pregatita de Paul Paveliuc cu scorul de 88-81, la capatul unui meci bun facut de formatia ieseana. In fapt, baschetbalistii de la UPA au dominat partida in primele trei sferturi, relaxandu-se in ultimele zece minute, cand au permis echipei oaspete sa se apropie pe tabela de marcaj. Constienti ca un insucces pe teren propriu ar fi sinonim cu un dezastru pentru baschetul masculin iesean, jucatorii pregatiti de Paul Paveliuc au inceput in forta meciul cu formatia CSU Forex Brasov si au castigat primul sfert cu scorul de 28-21. Iuresul gazdelor a continuat si inainte de pauza, jucatorii ieseni intrand la cabine cu un avantaj reconfortant, de 18 puncte, scor 54-36. Dupa odihna, partida devine mai echilibrata, cu jucatorii echipei de sub Tampa mai agresivi, constienti ca nu mai au nimic de pierdut in acest meci. Chiar si asa insa, gazdele, impinse de la spate si de cateva sute de spectatori, au castigat si sfertul al treilea cu scorul de 18-16, facand ca diferenta pe tabela de marcaj sa ajunga la 20 de puncte.

Bogavac - eroul iesenilor

Ultimele zece minute ale primei dispute dintre cele doua echipe au fost adjudecate de formatia brasoveana, care a castigat cu scorul de 29-16 ultimul sfert, apropiindu-se pe tabela de marcaj la doar sapte puncte de gazde, scor 88-81. In pofida acestei diferente de sapte puncte, echipa ieseana a fost tot timpul peste oaspeti si nu a avut nici un moment emotii ca ar putea pierde aceasta disputa. Punctele echipei antrenate de Paul Paveliuc au fost realizate de: Bogavac - 30 (2X3), Nanescu - 12 (2X3), Florin Munteanu - 12 (2X3), Anghel - 12 (1X3), Murgoci - 10 (1X3), Madalin Nicolae - 10 si Florin Moscalu - 2. De la oaspeti, s-au remarcat: Colesnicov - 19 (4X3), Iglin - 12 (2X3) si Andrus - 6, toti fosti jucatori la echipa ieseana. Aseara, in meciul al doilea, UPA a repetat jocul bun si a facut ca scorul general sa ajunga la 2-0, in favoarea trupei lui Paveliuc. Play-out-ul pentru mentinerea in prima liga se disputa pe durata a sapte partide, patru dintre acestea urmand sa se desfasoare la Iasi, datorita clasarii mai bune a Universitatii Petre Andrei in ierarhia finala a sezonului regulat. Urmatoarele doua meciuri se vor disputa la Brasov, la sfarsitul acestei saptamani. In cazul unor victorii in deplasare, iesenii pot termina lupta pentru supravietuirea in esalonul de elita in doar patru jocuri.

Page time :0.2057 (s) | 22 queries | Mysql time :0.081704 (s)